Ms Hastalığı Mr Da Belli Olur Mu?

Ms Hastalığı Mr Da Belli Olur Mu? Multipl Skleroz (MS) hastalığı, merkezi sinir sisteminde etkisini gösteren bir hastalıktır. Bağışıklık sistemi hücreleri, vücudun kendi sinir sistemi hücrelerine saldırır. Merkezi sinir sistemindeki miyelin tabakası ve sinir hücrelerinin fiziksel tahribatının bir sonucu olarak ortaya MS hastalığı çıkar.

Ms Hastalığı Mr Da Belli Olur Mu?

Ms Hastalığı Mr Da Belli Olur Mu?

Ms Hastalığı Mr Da Belli Olur Mu?

MS hastalığını genellikle 20-40 yaş aralığında ve kadınlarda daha fazla görülmektedir. Ayrıca anne veya babasında MS hastalığı olan çocukların, bu hastalığa yakalanması diğer çocuklara oranla 7-10 kat fazladır.

MS hastalığının dört çeşidi vardır. Bunlar;

Ataklar ve iyileşmelerle seyreden MS: Ataklar tam veya kısmen geri dönüşlü seyreder. Ataklar bazen 2-3 yılda bir bazen de ayda birkaç kez görülebilir.

Sekonder ilerleyici MS: Atak ve iyileşmeler ile giden MS hastalarının bir kısmı iyileşme aşamasından ilerleyici boyuta dönüşebilir.

Primer ilerleyici MS: Yıllar içinde gittikçe engelliliğin ortaya çıktığı MS türüdür. Genel olarak yavaş seyreder.

Ataklarla ilerleyici MS: Hastalığın bu çeşidinde hastalık sinsi ve ilerleyici seyrederken ara ara ataklar da görülür.

 MS Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

MS, ölümcül bir hastalık olmasa da hastanın yaşam kalitesini oldukça etkiler. Hastalığın belirtileri hastadan hastaya veya hastalığın etkilediği sinir sistemi bölgesine göre değişiklik gösterir. Hastalığın erken döneminde bu belirtiler ataklar şeklinde olurken, ilerleyen dönemde kalıcı etkiler bırakabilir.

MS atakları belirtileri ise;

Vücutta karıncalanma

Konuşmada güçlük

Görme bozukluğu (çift görme, görme azlığı, geçici körlük)

Kaslarda güçsüzlüğü

Dengesizlik

İdrar kaçırma

Yürüyememe

Hareket aksaklığı

Yutma zorluğu

Depresyon

Kısmi felç

Bu bulguların MS hastalığı ile ilişkilendirilmesi için atakların 24 saatten fazla sürmesi gerekmektedir.

 Nasıl Teşhis Edilir?

MS hastalığının tanısı için öncelikle nörolojik muayene gerekmektedir. Nörolojik muayene sonrası hastadan MR (manyetik rezonans), elektrofizyolojik (sinir iletimini ölçen testler), beyin omurilik sıvısı incelemesi ile kesin tanı konur.

Genel olarak sadece MR veya sadece beyin omurilik sıvısı incelemesi yeterli olmaz. Diğer hastalıkların dışlanabilmesi için tetkiklerin beraber değerlendirilmesi büyük önem taşır.

 Tedavi mümkün mü?

MS hastalığında asıl amaç, hastalığın kalıcı hasar bırakmasını engellemektir. MS hastalığını tamamen durdurmak mümkün olmasa da belirtilerini ve atakları azaltmak mümkündür. Günümüzde MS tedavisinde ilaç tedavisi, kortizon ve atakları önleyen koruyucu tedavi (aşı) uygulanır. Bu tedavi yakın takipte ve uzman sağlık kuruluşunda uygulanmalıdır.

 MS Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 MS hastalığı kontrol altında tutulabilir mi?

Ms hastalığında erken teşhis ve doğru tedavi çok önemlidir. Doğru tedavi ve yaşam tarzı ile ms kontrol altında tutulabilir. Düzenli ve sağlıklı beslenmek, depresyondan kaçınmak ve hareket etmek MS hastalığını kontrol altına almakta çok etkilidir.

 MS hastalığı hamileliği etkiler mi?

MS hastalığı doğuma ve doğurganlığa engel bir hastalık değildir. MS hastaları rahatlıkla hamile kalabilirler. Bazı hastalarda hamileliğin MS ataklarını azalttığı görülmüştür. Fakat doğum sonrası atakların tekrarlanabileceği için MS hastaları yakın takipte olmalıdır.

Cevap Bırakın