Narın Faydaları Saymakla Bitmiyor

Narın Faydaları Saymakla Bitmiyor

Pazardan Aldım Bir Tane, Eve Geldim Bin Tane: Nar

Kan gibi kırmızı, mis kokulu, içi dışı hayret içinde bırakan nar, bilmecesiyle eğlenilen, sevenleri tarafından yendikçe özlenen bir meyvedir. Yemesi zor, kesilmiyor deyip nar yemekten sakın vazgeçmeyin. Narin faydaları saymakla bitmiyor. Ortalama bir narın büyüklüğü on santimetre çapındadır, 280 gram ağırlığa sahiptir. 230 kalori içerir. 39 gram şeker, 4,7 gram protein, 3,3 gram yağ içerir. Ayrıca 11 gram lif içerir.

 Narın Faydaları

Nar günlük K ve C vitamini ihtiyacının yarısını, folik asit ihtiyacının dörtte birini karşılar. B1, B2, B5, B6 ve az miktarda da B3 vitamini içerir. Çekirdeğinde günlük potasyum, fosfor, magnezyum ve bakır ihtiyacının yüzde 20 sini karşılayacak kadar mineral bulunur. Az bir miktar çinko, magnezyum, demir ve kalsiyumda vardır. Lifli yapısı ile kabızlığı önler.

Bilim adamlarının üzerinse sıklıkla durduğu punikalajin antioksidanı, nar meyvesinin kabuğu ve içini saran zarlarında bulunur. Nar suyunun antioksidan etkisinin bundan kaynaklandığı sanılmaktadır. Ayrıca punisik asit denilen ve narın çekirdeklerinde de bulunan yağ yakıcı özelliğe sahiptir. Fareler üzerinde yapılan deneyde, punisik asit enjekte edilen farelerde yağlanmanın oldukça düştüğü görülmüştür. Yüksek kollesterolü olan insanlar için nar, kalp hastalığına neden olan trigliseit düzeyini düşüren bir etkide bulunmuştur.

Düzenli tüketilen nar, kan şekeri seviyesini, insülin direncini azaltmış, beta hücrelerinin faaliyetini ise arttırmıştır. Şeker hastalarının kalp ve damar rahatsızlıklarına çözüm sağlayacağı tahmin edilmektedir.

Spor ile uğraşanlar nar yer ya da suyunu içerlerse vücutlarının yorulmasının geciktiğini fark edeceklerdir. Nar suyu damarları belli bir miktar genişlettiği için koşucuların normalden daha uzun süre aynı hızda koştukları görülmüştür. Beyin aktiviteleride nar sayesinde artar. Narın antibakteriyel özelliği diş ve diş etlerini güçlendirecektir.

Cevap Bırakın