Obezite En Sık Kaç Yaşlarında Görünür?

Obezite En Sık Kaç Yaşlarında Görünür?

Makalede Neler Var?

Obezite Nedir?

Obezite, çağımızın şişmanlık hastalığıdır. Kadın, erkek, çocuklarda ve hatta hayvanlarda bile görülebilmektedir. Vücuttaki yağ oranının aşırı derece artmasından kaynaklanır ve beraberinde ciddi sağlık sorunları getirir. Kalp ve damar hastalıkları, hiper tansiyon, kolesterol artışı, Şeker artışı, nefes darlığı, eklem ve kas rahatsızlıkları, bazı kanser türleri obeziteye bağlı hastalıkların başında gelir.

 Obezite Kaç Yaşlarında Görülür:

Obezitenin belli bir yaş ortalaması yoktur. Bebekler de bile obezite görülmektedir. Yapılan araştırmalarda son 10 yıl içinde dünyada % 60 oranında obezite hastalığı artmıştır. Yani dünyadaki 155 milyon çocuk risk altındadır. En önemli yaş faktörü 0-3 yaş aralığındaki bebeklerde görülen şişmanlıktır.

Çocuğun ergenlik, gençlik ve olgunluk döneminde obezite hastası olup olmayacağını belirlemek için 0-3 yaş arası gözlemlenmelidir. Bebeklik döneminde, çocuğun nasıl beslendiği, yeterli derecede anne sütü alıp almadığı, anne ve babadan gelen genetik faktörler, yeterli vitaminlerin ve minerallerin alınıp alınmadığı bu hastalığın oluşmasında ve önlenmesinde önemli etkenlerdir. Bebeklerde obezitenin belirlenmesi, yetişkinlerde olduğu gibi Beden Kitle Endeksi uygulanarak yapılır. Çocuğun vücut yapısı, cinsiyeti, boy uzunluğu ve yaşı bu konuda önemli rol oynar. Çocuğun kilolu ya da obezite hastası olup olmadığını mutlaka uzman bir hekim ya da uzman diyetisyenin belirmesi gerekir.

 Obezitenin Belirtileri:

Aşırı şişmanlık, horlama, eklemlerde ağrı, uykuda nefessiz kalma, aşırı terleme, geceleri uyku sorunu, gün içerisinde uyku ve yorgunluk hali, çabuk yorulma, nefes darlığı, psikolojik bunalımlar ilk belirtilerdir. Obezite belirtileri oluştuğu zaman mutlaka uzman bir hekime başvurulmalıdır. Hekim kontrolünde kişinin zayıflama seçenekleri değerlendirilerek, normal kilosuna ulaşması sağlanmalıdır. Obezite tedavisi ile hastanın zayıflaması, sağlıklı ve dengeli beslenmesi, fiziksel aktivitenin arttırılması sağlanmaktadır. İleri derece ki obezite hastaları için ilaç tedavisi veya cerrahi müdahale gerekebilmektedir.

Cevap Bırakın