Oksitosin Nedir, Oksitosin Seviyesi Nasıl Arttırılır?

Oksitosin Nedir? Oksitosin Seviyesi Nasıl Arttırılır? Oksitosin,  rahatlamaya, kan basıncını düşürmeye yardımcı, anti anksiyete etkileri olan bir nörohipofiziyal hormondur. Oksitosin hormonu, iltihap tabanlı kronik hastalıkların gelişmesini önleyebilir. Ayrıca sosyal ilişkilerde güven duygusunun oluşumunu sağlar. Bu hormonun salgılanmasında dokunma, ses ve koku faktörleri kadar, psikolojik faktörler de etkilidir. Sevildikçe, sarıldıkça, arzulandıkça ve dokundukça artan bu hormonun bir diğer görevi de doğum esnasında anne adayının doğumunu kolaylaştırma, anne ile bebek arasında bağ kurmakta, emzirme döneminde hücreleri uyararak anneden süt gelmesini sağlamaktadır. Oksitosin, travma sonrası durumlarda da tedavi amaçlı kullanılan bir hormondur. Buradaki kilit nokta ise kişiyi harekete geçirecek, özel olan, onu mutlu kılacak durumları öne çıkarmaktır.

Oksitosin Nedir? Oksitosin Seviyesi Nasıl Arttırılır?

Oksitosin Nedir, Oksitosin Seviyesi Nasıl Arttırılır?

Oksitosin Nedir, Oksitosin Seviyesi Nasıl Arttırılır?

Oksitosin Hormonu Görevi Nedir?

Oksitosin hormonu; bağlılık ve sadakati geliştirir, bireylerin haz duymasını, mutlu olmasını sağlar, ilişkileri daha da güçlendirir, hoşlanma duygusunu açığa çıkarır, gerginlik ve stresi ortadan kaldırır, sosyal yetenekleri ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca vücuttaki oksitosin seviyesi; çiftlerin birbirine sarılması, el ele tutuşması, yakın teması, kişinin hayaller alemine yaptığı kısa yolculukları, yapmaktan keyif aldığı şeyleri tekrarlaması, arkadaşları ile vakit geçirmesi, yürüyüş, yoga,meditasyon, yüzme vb aktivitelerde bulunması, masaj yaptırması, evcil hayvan beslemesi, insanlara iyilik yapması, müzik dinlemesi, sosyal medya kullanması, aile bağlarının sağlam olması, park ve bahçede bitkiler ile ilgilenmesi, çikolata yemesi, ağaçların çiçek açması, doğada yürüyüş yapması, yemek yemesi, içe kapanmanın azalması hatta yok olması, rahat uyku düzenine geçilmesi, koruyucu güdüleri tetiklemesi, cömertliğe sevk etmesi, dalga ve kuş sesleri dinlemesi ile yükselişe geçmektedir.

Oksitosin: Mutluluk Hormonu

Bu hormon kadınlara özgü bir hormon olmak ile birlikte sevdiğine her fırsatta ilgisini, saygısını ve sevgisini gösteren bir erkekte de kadının oksitosin hormonunu yükseltmiş olmaktan mütevellit mutluluk yaratmaktadır. Bu hormonun eksikliği ise mutsuzluğa davetiye çıkarmaktadır ve başta migren olmak üzere stres, huzursuzluk, sinirlilik, kaygı, gerginlik, depresyon ve kısırlık gibi durumlara sebep olmaktadır. Oksitosin oranını arttıran bazı yiyecekler ise; yumurta, acı biber, protein içeren yiyecekler tavuk, kırmızı et ve balık, muz, tahıllar, su, vitaminler, sebze ve meyveler, Zeytin yağı ve balık yağı, hurma, çikolata, B6, B2, B1, A vitaminleridir.

Cevap Bırakın