Organ Nakil Yaptırmak İçin Sağlık Durumu

Organ Nakil Yaptırmak İçin Sağlık Durumu

Organ Nakil

Organ Nakil Yaptırmak İçin Sağlık Durumu

Ü lkemizde pek yaygın olmayan organ bağışı ve nakli, aslında insan hayatını önemli ölçüde etkileyen bir etkendir. Nakil işlemi, canlı insandan veya kadavradan alınan hasar görmemiş organlarla yapılmaktadır. Henüz bütün organlara uygulanamayan bu işlem günümüzde birçok insanın hayatını kurtarmış ve sağlık alanında devrim niteliğinde bir atılım olmuştur. Kalp, karaciğer, böbrek, pankreas, ve ince bağırsak en çok nakli yapılanlardır. Nakil işlemlerinde önemli olan husus doku uyuşmasıdır. Bunun için elzem durumlarda ilk önce dördüncü dereceye kadar yakın akrabalarda doku uyuşması olup olmadığı incelenir.

 Nakil Yapılabilen Organlar

Organ nakli çeşitleri, canlı insandan alınabilen organlar ve hücreler ve kadavradan alınabilen doku ve organlar olmak üzere ikiye ayrılır. Doku uyuşması sağlandığında canlı insandan alınabilen hücre ve organlar, ürüme hücreleri, kan hücreleri, ilik hücreleri, karaciğer ve böbreklerdir. Kadavradan nakil işlemi gerçekleştirilebilen organ ve dokular ise; beyin ve kas zarı, akciğer, böbrek, karaciğer, kemik dokusu, kıkırdak dokusu, kalp, kalp kapakçıkları, gözün saydam tabakası, deri, bağırsak, kulak kemikçikleri, pankreas ve damardır.

 Organ Nakli İle İlgili Önemli Hususlar

Organ nakli ameliyatları çok zor ameliyatlardır. Ameliyat öncesi ve sonrası birçok teferruatı vardır. Öncelikle organ veya dokunun, hastanın dokuları ve kanıyla uyuşması gerektiğinden bahsetmiştik. Diğer bir husus ise, donör olan kişinin genel sağlık durumu, kullandığı ilaçlar ve bağışlanmak istenen organın sağlık durumudur. Organ bağışında donörün yaşı, sigara ve alkol kullanıp kullanmadığı, kilosu bağış yapabilmesinde önemli etkenlerdir. Bu yüzden bağış yapılırken size verilen forma her şey doğru ve eksiksiz bir şekilde yazılmalıdır. Nakil sonrası ise; her iki hasta da gözlem altında tutulur. Bağışı yapan kişide herhangi bir komplikasyon oluşmasına karşın tedbirler alınır. Organ nakli yapılan hasta da ise; vücudun organı kabul edip etmeyeceği ve kabul işlemi sağlandıktan sonra hastanın genel sağlık durumu izlenir.

“Organ Nakli Nedir ? Nasıl Yapılır ? Kimler Organ Bağışı Yapabilir?” Başlıklı Makalemizi Okuyabilirsiniz…

Organ Nakli Nedir ? Nasıl Yapılır ? Kimler Organ Bağışı Yapabilir?

Cevap Bırakın