Organlara Yarar Sağlayan Sağlıklı Yemekler

Organlarımız için bir sürü sağlıklı besinler vardır. Hatta bu besinlerden birçoğu organlarımızla benzerlik gösterir. Bir besin iyi geldiği organ ile neredeyse tıpatıp aynıdır. Bu besinler ile yapılan birçok yemek bizim sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Bunun yanında bu besinleri tek olarak yemekte sağlık açısından önemli katkılar sağlar. Sağlığa iyi gelen bu besinleri bulmak oldukça kolaydır. Aynı zamanda bunlarla yemek yapmakta oldukça basittir. Hepsi doğada kolay bir şekilde bulunabilir.

Organlara Yarar Sağlayan Sağlıklı Yemekler

Organlara Yarar Sağlayan Sağlıklı Yemekler

Organlara Yarar Sağlayan Sağlıklı Yemekler

Organlarımıza İyi Gelen Yemekler

Kulak

Mantar kulağa çok benzer. Bunun yanında kulağa mantardan daha iyi gelen bir şey yoktur. İçerisinde D vitamini barındıran mantar kulağın duyma kaybını ve kulak zarının zarar görmesini engeller ve korur. Sağlık açısından da önemli bir besindir. Mantar ile mantar çorbası ve mantar salatası kulağımıza iyi gelen önemli yemeklerdir.

Kalp

Domates ve kalp mantar ve kulak gibi birbirlerine benzerler. Domates kalbin koruyucusu olarak bilinir. Kalbi her türlü hastalıktan korur. İçindeki likopen kalp için çok önemlidir. Çünkü likopen kalbin yiyeceği ve savunucusudur. Aynı zamanda domates içerisindeki C vitamini sayesinde kalbe oldukça faydalı gelir. Domatesin kavrulmamış halini yemek daha iyidir. Domates çorbası, domates salatası ve domatesi yalnız bir şekilde yemek oldukça faydalı ve sağlıklıdır.

Göğüs

Greyfurt göğüs kanseri için oldukça değerli bir besindir. Pek fazla yemeği bulunmaz ama içerisinde bulunan lumonoid kanseri önleyen bir kimyasaldır. Bu yüzden greyfurt göğüs için önemli bir maddedir. Yarar açısından sadece göğüs kanseri için değil diğer kanser çeşitlerine de iyi gelir.

Göz

Göz için yarar kesinlikle havuçtur. Bu organ açısından havucun en değerli özelliği retinaya iyi gelmesidir. Peki retinaya iyi gelen madde ise beta-karotenedir. Retinanın havucun iç kısmına benzemesinin sebebi de bu maddedir. Havucun salatalı hali ve çorbayla yapılan yemekleri sağlık açısından çok faydalıdır.

Kemik

Kereviz kemiğe gücü veren besindir. Kerevizin içerisinde bulunan silisyum maddesi kemiğe gücünü veren maddedir. Kemik ve kerevizde bulunan birçok maddenin oranları birbirlerine eşittir. Yemek açısından güzel ve sağlıklı yemekleri yapılır. Örnek olarak etli kereviz yemeği, kereviz salatası, portakallı kereviz yemeği vb. kavrulmadan yapılan yemekler sağlık açısından daha güvenlidir.

Beyin

Beyninizi daha zinde ve iyi kullanabilmek için ceviz yenilebilir. Beyin için yaratılmış bir besindir. Sadece beyin için dersek yanlış olur. Tüm vücut için iyi gelen bir besindir. İçerisinde bulunan OMEGA-3 ve E vitamini başta beyin olmak üzere tüm organlar için önemli bir yer tutar. Yemek açısından pek fazla çeşidi olmasa bile tatlı açısından oldukça fazla seçeneği vardır. Ama daha çok kek ile yapılmış tatlıları yemek sağlık açısından daha faydalıdır. Aynı zamanda günde 1 kere 1 avuç ceviz yemek beyin için oldukça faydalıdır.

Cevap Bırakın