Otitis Media (Orta Kulak İltihabı) Nedir?

Çocuklarda antibiyotik reçetelenmesi sonucu ortaya sıklıkla çıkan rahatsızlıklardan biriside orta kulak iltihabı (akut otitis media)dır. Çok sayıda kulak iltihaplanma şekli olmakla birlikte çocuklarda en sık rastlananı otitis mediadır. Orta kulak iltihabı; kulak zarının arka tarafında bulunan orta kulak boşluğunun iltihaplanmasıdır. Burun ve genizin iltihaplanması ve bu iltihaplanmanın östaki borusu yoluyla orta kulağa ulaşması sonucunda bu rahatsızlık ortaya çıkar. Kısaca otitis media orta kulağın iltihaplanması anlamına gelir. Östaki tüpünün görevini yerine getirememesi sonucu ortaya çıkan bu hastalık çocuklarda en sık görülen ikinci hastalıktır.

Otitis Media (Orta Kulak İltihabı) Nedir?

Orta Kulak İltihabı

Otitis Media (Orta Kulak İltihabı) Nedir?

Çocukların %80’ininden fazlası yani büyük bir çoğunluğu 3 yaşına gelene kadar bu rahatsızlığı en az bir kere yaşamış olurlar. Çünkü östaki borusunun yapısı nedeniyle ve gelişimini tamamlamamış olmasından dolayı iltihaplanmalara okul öncesi çocukların yatkınlığı daha fazladır.

Orta Kulak İltihabına Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Orta kulak iltihaplanmasına sebep olan pek çok faktör vardır. Bunlardan bir tanesi gelişimini tamamlamayan ve tıkanan östaki borusudur. Östaki borusunun yanı sıra bağışıklık sisteminin yetersiz çalışması ve genetik yatkınlıklarda otitis medianın tetikleyicisidir. Pasif sigara dumanı, kirli havuz ya da denizlerde yüzmek ve alerjik bünye de hastalığın yaşanmasında etkilidir.

Orta Kulak İltihaplanmasının Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda baş ağrısıyla başlayan belirtiler kulak akıntısı ve kulak ağrısıyla birlikte kendisini belli eder. Bunların yanı sıra genel bir iştahsızlık, ateş ve özellikle yeni doğanlarda huzursuzluk hastalığın en önemli belirtileridir.

Orta Kulak İltihabının Tedavisi Nedir?

Bu hastalıkla mücadelede genellikle ağız yoluyla alınan ağrı kesiciler veya doktor kontrolünde verilen antibiyotikler etkili olmaktadır. Antibiyotik tedavisinde 10 gün genelde yeterli bir süredir. Ancak ciddi bir orta kulak komplikasyonunda kulak zarına tüp takarak veya kulak zarına çizik atarak orta kulaktaki iltihabın boşaltılması gerekir. Çok sık tekrarlanan iltihaplanmalarda ise nadiren ameliyata başvurulmaktadır.

Cevap Bırakın