Pankreas Kanseri Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas Kanseri Nedir, Belirtileri ve Tedavisi- Pankreas kanseri, diğer kanser türlerine oranla teşhis ve tedavisi zor bir kanser türüdür. Pankreastaki hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması ile başlayan hastalık oldukça hızlı bir seyir izler ve genellikle altmış yaş üstü kişilerde görülür. Bölgesel olarak ilerlemiş, Nüks (Tekrarlayan) Pankreas Kanseri, Metastatik (Geniş alana yayılmış), Rezektabl (Cerrahi müdahaleye müsait, ameliyat edilebilir) türleri olan bu kanser türünün günümüzde hâlâ etkili bir ilaç tedavisi bulunmamak ile birlikte en etkili tedavisi cerrahi yöntemler ile yapılmaktadır.

Pankreas Kanseri Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas Kanseri Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas Kanseri Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas Kanseri Belirtisi Nedir?

Pankreas kanserinin kesin bir nedeni olmamak ile birlikte hemen her kanser türünde gözlemlendiği üzere başta sigara ve genetik faktörler ön plana çıkmak üzere; mide çıkışındaki tıkanıklık ve ağrı hissi, iştahsızlık, kilo kaybı, sırta vuran ağrı, yavaş gelişen sarılık, gaitanın açık renk olması, karaciğer ve safra kesesinin büyümesi, kusma, şişkinlik hissi, midede yanma, sıvı birikmesi, bel bölgesinde görülen şiddetli ağrı, gaz sancıları, koyu renkli ve kanlı idrar ve varis bu kanser türünün oluşumunda en önemli risk faktörleri olarak göze çarpmaktadır. Ayrıca; petrol ve kimyasal maddelere maruz kalma, protein ağırlıklı beslenme alışkanlığı, uzun süre tedavi edilmemiş kronik pankreas iltihabı, diyabet hastalığı, meyve ve sebze tüketmeme, vücut kitle indeksinde aradaki farkın yüksek çıkması, kişilerin bu kanser türüne yakalanma olasılığını arttırmaktadır.

Pankreas Kanseri Tedavisi

Erken teşhis tüm hastalıklarda olduğu gibi burada da hayat kurtarıcı rolündedir. Uzman hekimin kesin pankreas kanseri tanısı koyabilmesi için bir dizi tetkik yapması gerekmektedir. Bu tetkikler kısaca; Hastanın sağlık geçmişi ve fiziksel muayenesi, tümör belirteçleri, kan testleri, Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI), Bilgisayarlı Tomografi (BT), Karın ultrasonu, Pozitron Emisyon Tomografisi (PET Taraması) ve Endoskopik Ultrason (EUS)dur.

Cerrahi yöntem çok daha kesin ve başarılı sonuçlar vermek ile birlikte; Pankreas kanseri tedavisinde temelde; cerrahi yöntem, radyoterapi (ışın tedavisi) yöntemi ve kemoterapi olmak üzere üç adet tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Tedavide hedefe yönelik akıllı ilaçlarla ilgili pek çok çalışma devam etmekte iken hastaların %15’lik dilimi tanı sonrası ameliyat edilmesi zorunlu olan evredeki hastalar grubuna girmekte, kalan %85’i ise kemoterapi yöntemi ile tedavi edilmektedir.

Cevap Bırakın