Parkinson Hastalığı Nedir, Belirtileri Ve Tedavisi

Parkinson Hastalığı Nedir, Belirtileri Ve Tedavisi- Beyin hücrelerinin küçülmeye başlaması ile ortaya çıkan Parkinson Hastalığı, kişilerin el, kol, bacak, çene ve yüz bölümlerinde titreme durumunun oluşumuna neden olmaktadır. Hastalık, yavaş yavaş etkilerini göstermekle birlikte konuşma, yürüme gibi durumlarda aşırı kötüleşmenin meydana gelmesine neden olmakta. Hastalar hareket etmek bir yana kendi bakımlarını üstlenemeyecek duruma gelmektedir. Bugüne kadar yapılan araştırmalarda hastalığın tedavisi bulunamamıştır fakat etkilerinin hafifletilmesi sağlanmıştır.

Parkinson Hastalığı Nedir, Belirtileri Ve Tedavisi

Parkinson Hastalığı Nedir, Belirtileri Ve Tedavisi

Parkinson Hastalığı Nedir, Belirtileri Ve Tedavisi

Parkinson Belirtileri Nelerdir?

Parkinson hastalığının belirtilerinin sabit olmadığını, etkilerinin kişiden kişiye değişiklik gösterdiğini söyleyebilirim. Belirtiler ilk dönemlerde vücudun sadece bir bölümünde etkinlik gösterir. Zamanla her iki tarafa da etki göstermesi kişilerde endişelerin meydana gelmesine neden olmakta.

Titreme: Tireme sorunu genel olarak hastaların el bölümünde olur. Elde görülen titreme genel olarak baş parmak üzerinde kontrolsüz olarak meydana gelir. Bununla beraber çene ve dudaklarda da sıklıkla titremeler görülmektedir. Birçok kişi en ufak el titremesini Parkinson olarak düşünmektedir. Bazen yorucu işler sonucunda ya da şekerinizin düşmesi durumunda ellerde titreme olabilir. Bu hastalıkta kişi dinlenme vaziyetinde iken meydana gelir ve sürekli olarak tekrarlanır.

Hareketlerde Yavaşlama: Hastalığın yavaş yavaş etki göstermesi ile beraber hastaların hareket aktiviteleri de yavaş yavaş son bulmaktadır. İlk olarak adımlarda küçülmeler başlar sonrasında ise ayaklar yürürken sürüklenmeye başlar. Aynı zamanda ayak kaslarında meydana gelen sertleşme durumundan dolayı zamanla hareketler tamamen durma noktasına gelir.

Konuşmada Değişimler: Normal konuşma hızı ve seviyesine bağlı olarak bu hastalıktan sonra yavaşlama ya da hızlanmalar görülebilir. Konuşma sırasında duraksama kelimelerde yutmalar gözlemlenebilir. 

Parkinson Neden Olur?

Parkinson hastalığının tedavisi olmadığı gibi neden ve nasıl şekilde meydana geldiği de tam olarak tespit edilememiştir. Bazı kişilere göre genlerin mutasyon geçirerek farklı bir boyut ve görünüm kazanmaları bu sağlık sorununun meydana gelmesine neden olmakta. Yaş ve cinsiyetin de etkili olduğunu, genel olarak 50 yaş üzerinde ki erkeklerde daha fazla görüldüğünü söyleyebiliriz.

Parkinson Hastalığı Tedavisi

Yukarı satırlarda bu hastalığının tedavisi olmadığını dile getirdik. Ancak bazı sağlık yöntemleri ile gösterdiği etkiler minimuma indirilerek kişinin yaşam kalitesinin düzelmesi sağlanabilmekte. Beyin hücrelerinde meydana gelen ölümler nedeni ile meydana gelen bu hastalık, beyin hücrelerinde geliştirmeler meydana gelmediği sürece bu şekilde insanlar üzerinde etkiler göstermeye devam edecektir. Herhangi bir ölümcül sonuç bu güne kadar hiç doğurmamıştır.

Cevap Bırakın