Prostat Kanseri Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Prostat Kanseri Nedir, Belirtileri ve Tedavisi- Prostat bezi; erkeklerde pelviste bulunan, üretra çevresine sarılı ceviz boyutlu bir bez olup, “Prostat Kanseri”de bu bölgede oluşan kanser türüne verilen isimdir. Prostat kanseri, erkeklerde görülen en yaygın kanser türüdür ve kanser türleri içerisinde erken teşhis yapılmadığında ise en ölümcül kanser türü olarak ikinci sırada yerini almaktadır.

Prostat Kanseri Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Prostat Kanseri Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Prostat Kanseri Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Prostat bezindeki hücrelerin kontrol dışı büyümesiyle ortaya çıkan prostat kanseri erken teşhis edildiğinde tedavi başarısı oldukça yüksek bir kanser türüdür. Başlangıç evresinde genellikle belirti vermeyen ve sinsi ve yavaş bir seyir izleyen bu kanser türü tedavi edilmediğinde kemik ve diğer organlara sıçrayabilmektedir. Bu sebep ile 40 yaş sonrası her erkeğin ilgili hekime giderek yıllık prostat muayenesi ve kan tahlillerini yaptırması gerekmektedir.

Prostat Kanseri Belirtileri

Prostat kanseri sinsi bir hastalık olmasından mütevellit belirtileri de hastalığın seyrine bağlı olarak değişmektedir. Erken dönemde şikayet ve belirti gözlemlenmeyen bu hastalıkta rutin hekim kontrolü tedavinin başarı oranını arttırmaktadır.

Prostat kanserinde idrar yapar iken yaşanan güçlük, idrar akışının kuvvetinde yaşanan azalma, şiddetli kemik ağrısı, sertleşmede bozukluk, boşalmada yaşanan ağrı, meni ve idrarda görülen kan, kasık bölgesindeki rahatsızlık hissi gibi belirtiler ciddiye alınmalı ve derhal bir hekime başvurularak gerekli tetkikler yapılmalıdır. Unutulmamalıdır ki prostat kanserinde de diğer kanser türlerinde olduğu gibi erken teşhis hayat kurtarmaktadır.

Prostat Kanseri Tedavisi

Prostat kanseri tedavisinde olası yan etkilerde göz önünde bulundurularak; kanserin seyri, hastanın genel sağlık durumu, kanserin hız ve yayılımı gibi faktörlere bakarak ilgili hekim farklı tedavi yöntemleri tercih edebilir. Bazen erken evrede teşhis ile hasta takibe alınarak gözlemlenir ve daha az ağrılı bir tedavi yöntemi olan laparoskopi (Açılacak birkaç küçük delik ile yapılan ameliyat) seçilerek  hastanın normal hayatına daha kısa sürede adapte olması sağlanır. Cerrahi tedavi yöntemi ise bu kanser türü için en etkili ve kesin tedavi yöntemi olarak öne çıkmaktadır. Robotik, laparoskopi ya da açık cerrahi yöntemlerinden uygun olan herhangi biri hastanın durumuna göre seçilerek hekimce uygulanmaktadır.

Cevap Bırakın