Prostat Kanseri Nedir, Nedenleri ve Risk Faktörleri

Prostat Kanseri Nedir, Nedenleri ve Risk Faktörleri- Kanser vücuttaki hücrelerin kontrolden çıkmaya başladığı zaman başlar. Vücudun hemen her yerinde bulunan hücreler kanser hücresi haline gelebilir ve vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. Prostat kanseri, prostat bezindeki hücrelerin kontrolsüz olarak büyümeye başladığı zaman başlar. Prostat sadece erkeklerde bulunan bir bezdir. Semenin bir parçası olan bazı sıvıları yapar. Prostat mesanenin altında ve rektumun önündedir. Prostatın büyüklüğü yaşla birlikte değişir. Genç erkeklerde, ceviz büyüklüğü ile ilgili, ancak yaşlı erkeklerde daha büyük olabilir. Prostatın hemen arkasında sperma için sıvının çoğunu oluşturan seminal veziküller olarak adlandırılan bezler bulunur. İdrar ve spermi vücudun içinden geçiren tüp olan üretra, prostatın merkezinden geçer.

Prostat Kanseri Nedir,Nedenleri ve Risk Faktörleri

Prostat Kanseri Nedir, Nedenleri ve Risk Faktörleri

Prostat Kanseri Nedir, Nedenleri ve Risk Faktörleri

Prostat Kanseri Tipleri

Hemen hemen tüm prostat kanserleri adenokarsinomlardır (bez kökenli tümör). Bu kanserler, salgı bezi hücrelerinden (semene eklenen prostat sıvısını yapan hücreler) gelişir.

Diğer prostat kanseri türleri şunlardır:

– Sarkomlar,

– Küçük hücreli karsinomlar,

– Nöroendokrin tümörler (küçük hücreli karsinomlar hariç)

– Geçici hücre karsinomlarıdır.

– Bazı prostat kanserleri hızla büyüyebilir ve yayılabilir, ancak çoğu yavaş büyür. Aslında otopsi çalışmaları, başka nedenlerden ölen pek çok yaşlı erkeğin (hatta bazı genç erkeklerin), hayatları boyunca onları asla etkilemeyen prostat kanserine sahip olduklarını göstermektedir. Birçok durumda ne onlar ne de doktorları, bu kansere sahip olduklarını bile bilmiyorlardı.

Prostat Kanserinin Nedenleri ve Risk Faktörleri

Araştırmacılar prostat kanserine neyin sebep olduğunu tam olarak bilmiyorlar. Fakat bazı risk faktörleri bulmuşlar ve bu faktörlerin nasıl prostat hücrelerinin kansere dönüştüğünü öğrenmeye çalışmaktadırlar. Temel düzeyde, prostat kanseri prostatı oluşturan hücrelerin DNA’sındaki mutasyonlardan kaynaklanır. DNA, hücrelerimizde genlerimizi oluşturan kimyasaldır.

Araştırmacılar, bir erkeğin prostat kanseri alma riskini etkileyebilecek çeşitli faktörler belirlemişlerdir. Bunlar yaşa, ırka, coğrafi özelliğe, ailesel yatkınlığa, genetik değişikliklere bağlı faktörlerdir.

Cevap Bırakın