Protein Tozunun Yan Etki ve Zararları Nelerdir?

Protein Tozunun Yan Etki ve Zararları Nelerdir? Vücut geliştirme ile ilgilenenlerin en çok ihtiyaç duyduğu besin, kas oluşumunu sağlayan proteindir. Protein tozları ise bu amaca hizmet eden en pratik ve hızlı çözümler. Görsel kaygılar ile (Özellikle erkeklerde kas yığını hâline gelebilmek) kullananlar olsa da aslında ağır spor antremanları yapan sporcuların kasları onarma, güçlendirme ve bağışıklık sistemini güçlü kılma maksadı ile kullandığı protein tozları, dört ana grupta sınıflandırılır.

Protein Tozunun Yan Etki ve Zararları Nelerdir?

Protein Tozunun Yan Etki ve Zararları Nelerdir?

Protein Tozunun Yan Etki ve Zararları Nelerdir?

Yumurta proteini tozu: Tavuk yumurtasından elde edilerek üretilen protein takviyesi türüdür.

Süt proteini tozu: Sütten, özellikle de inek sütünden elde edilerek üretilen protein takviyesi türüdür.

Soya proteini tozu: Soyadan elde edilerek üretilen protein takviyesi türüdür.

Kazein: Pudra şekerine benzeyen, su ve süt karışımından elde edilerek üretilen protein takviyesi türüdür. Vanilya, çilek, çikolata aroması gibi çeşitleri vardır.

Protein tozu fazlasının da elbette vücuda bir takım zararları olacaktır. Karaciğerde yağlanma ve yıpranma ile böbreklerin yorulması bunlardan sadece ikisidir. Ayrıca vücutta su kaybına neden olacak, bu da beraberine kalsiyum kaybını getirecektir. Kalp hastalıklarına yakalanma riskini arttıran protein tozları, var ise kullanılan diğer ilaçların etkisini düşürmekte, gut hastalığına yakalanma riskini arttırmakta, kalori artışı sağlayarak kilo alımına da zemin hazırlamaktadır. Çok miktarlarda alındığında mide ağrısı, kabızlık veya ishal gibi sindirim rahatsızlıklarına neden olabilen, kas ve eklemlerde yorgunluk, kabızlık, baş ağrısı ve ağrı gibi semptomların gözlemlendiği bu besin takviyelerini ancak ağır spor antremanları yapan kişilerin uygun doz ve dozajlarda bu tozları kullanması yerinde bir karar olacaktır. .

Protein tozları, tek başına bir besin maddesi değildir. Besin takviyesi olduğu içinde asla gıdaların yerini alamazlar. Protein tozlarının piyasada kalite kalite satıldığı göz önünde bulundurulacak olur ise; içerisinde sağlığa zararlı madde içerenleri olduğu gibi içermeyenleri olduğu da görülecektir. Protein tozlarının bazıları kansere sebep olduğu bilinen aspartam, kurşun, arsenik, civa ve kadmiyum denen maddeler içermektedir. Bunlar ağır metal zehirlenmesine sebep olabilecek maddelerdir. Bu sebep ile içerisinde bu maddelerin olmadığı, organik içerikli güvenilir satıcılardan alınacak ürünleri tercih etmek yararınıza olacaktır.

Cevap Bırakın