Reflü Belirtileri Ve Tedavisi Nedir?

Reflü Belirtileri Ve Tedavisi Nedir? Reflü ülkemizde sıklıkla rastlanan hastalıklar arasındadır. Mide asidinin yemek borusuna kaçışı olarak tanımlanabilmektedir. Genellikle yemek yedikten sonra görülür. Mide asidi yemek borusunda fazla kalırsa yanma hissi uyandırmakta ve yemek borusunda tahrişe sebep olmaktadır. Göğüs ağrısı, yediklerinizin boğazda kaldığını hissetmek, boğazı temizleme ihtiyacında bulunmak, mide içeriğindeki asidin ağza gelmesi, yemekleri yutamama güçlüğü, ses kısıklığı, hıçkırık, bulantı, kusma ve öksürük reflü belirtileri arasındadır.

Reflü Belirtileri Ve Tedavisi Nedir?

Reflü Belirtileri Ve Tedavisi Nedir?

Reflü Belirtileri Ve Tedavisi Nedir?

Reflü ülsere ve mide fıtığına sebep olabilmektedir bunun için önlemler alınmalı ve tedaviye başlanmalıdır. Bazı insanlar yaşam stilini değiştirerek, bazıları ilaçlarla, bazıları ise cerrahi yöntemlerle tedavi edilmektedir. Yemek yedikten bir kaç saat sonra yatılmalıdır. Reflü hastaları domates salçası, nane, asitli içecekler, çikolata, soğan, sarımsak, portakal, mandalina, üzüm, kahve tüketmemelidir. Dar elbiseler giymemeli, sigara ve alkol kullanmamalıdırlar. Reflü hastalığına sahip insanlar sakız çiğnememelidir. Sakız çiğnerken yutulan hava miktarı fazla olduğu için gaz oluşumunda artış olur bu yüzden reflüye sebep olmaktadır.

Reflü ilaçları yemek borusunu korur, mide asidinin yukarı çıkmasını engeller. Reflü tedavisinde kullanılan ilaçlar fayda sağlamazsa reflü ameliyatı olunabilmektedir. Reflü tedavi edilmezse kanama, yutma sorunu, boğulma ve kilo kaybına sebep olabilmektedir. Reflüden korunma yolu sağlıklı beslenmedir. Sağlıklı pişirme yolları da reflü tedavisi için bir adımdır. Haşlayarak ve ızgarada yağsız olarak pişirmek daha faydalıdır. Reflüde az ama sık sık yemek yenmelidir. Bu sayede mide içi basıncı azaltılmış olur. Kendi diyetinizi oluşturmalı reflüyü en aza indirecek besinler tercih edilmelidir.

Reflü Ve Gastrit Arasında Ne Fark Vardır?

Gastrit belirtisi belli olmayan bir hastalıktır. Mide zarının tahriş olması ve iltihaplanmasıdır. Bu yüzden reflü ile gastrit karıştırılmamalıdır. Pek çok hastada birlikte bulunan hastalıklardır. Her iki hastalıkta toplumda sıkça karşılaşan hastalıklar arasındadır.

Cevap Bırakın