Reflüde Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Reflüde Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Midenin salgıladığı asitlerin yemek borumuza gelerek yanmasına neden olan rahatsızlık Reflüdür. Eğer tedavisi yapılmazsa ilerleyen zamanlarda boğaz kanseri gibi ciddi rahatsızlıkların oluşmasına neden olabilir. İlaç ile reflü rahatsızlığının tedavisi yapılır. Ancak bazı şifalı bitkiler bu rahatsızlığın tedavisinde iyileştirici etkiye sahip olabilir. Bazı kişiler üzerinde olumlu etkileri olabileceği gibi bazı kişiler üzerinde olumlu etkilerinin olmayabileceğini unutmamak gerekir. Midemizde bulunan asitlerin salgılanmasını kontrol altına alarak reflü yaşamamızı erteleyebiliriz.

Reflüde Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Reflüde Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Reflüde Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Aloe Vera Suyu: Aloe vera suyu anti-inflamatuar özelliğine sahiptir. Midemizde oluşacak iltihaplanmayı engellediği gibi mide asidimizin belirli bir seviyede olmasını sağlar.  Aloe vera suyunun doğal bir müshil olduğu da bilinen bir gerçektir. Yemek yemeden 20 dakika önce bir çay bardağının üçte biri kadar aloe vera suyu içilmesi sağlığımız açısında oldukça etkilidir.

Aloe vera suyu olduğu gibi aloe vera yağıda vardır. Bu yağı kullanarak yemek borumuzu yumuşatabiliriz. Elma sirkesini düzenli bir biçimde yemek yerken su ile karıştırarak tükettiğimizde reflüye karşı olumlu etkileri olduğu bilinir.

Zencefil bitkisini kökü sindirim sistemimiz açısından oldukça faydalıdır. Midemizde bulunan asitleri emme özelliği bulunan zencefil yemek borusu çeperimizi rahatlatır. Rezene bitkisi içerisi anti-inflamatuar özelliği bulundurur. Reflü sorunumuz için yemeklerden hemen sonra yarım tatlı kaşığı rezene çiğnenerek yutulur. İsteğinize göre rezeneyi kaynatarak da tüketebilirsiniz.

Karbonat doğal bir antiasit olduğundan mide ekşimelerimizi geçirici özelliği vardır. Yüksek tansiyon rahatsızlığı olan kişilerin karbonat tüketmeleri sağlıklarını olumsuz etkileyebilir.

Meyan kökü mide fonksiyonlarımızı kuvvetlendirici özelliği bulunur. Yemek ve mide borumuz çeperlerinde oluşan yaraları iyileştirici etkiye sahiptir. Midemizde oluşan yanma şiddetini de azaltır.  Meyan kökünü su ile kaynatarak yemeklerden 15-20 dakika önce için. Bu karışımı günde 2-3 kere yaparak tüketin.

Anason mide asidimizi dengeleyici özelliği sahiptir. Lavanta ve anasonu blenderde karıştırdıktan sonra 1 bardak sıcak suyun içine koyup demlenmesini bekleyin. Bu yapılan karışımı içerek mide yanmalarınızı azaltmış olursunuz.

Portakal kabuğunu kurutup toz haline getirin. Ardından ılık suyla karıştırıp tüketin. Yaptığınız bu karışımda reflü rahatsızlığında faydalı olacaktır.

Cevap Bırakın