Safra Kesesi Taşı Neden Oluşur?

Safra Kesesi Taşı Neden Oluşur?

Safra kesesi karaciğerin ürettiği sıvıyı depolamaktır. Safra kesesi karın bölgesinin sağ üst tarafında ve karaciğerin alt tarafına yapışık küçük bir organdır. Safra kesesi sağlık yönünden önemli bir organımızdır.

Safra Kesesinin Görevleri Nelerdir?

Safra kesesinin görevlerinden en önemlisi karaciğerden gelen safrayı depolamaktır. Depoladığı bu safrayı ayrıştırarak on iki parmak bağırsağa safra salgılamaktadır. Diğer bir görevi ise kanda bulunan atıkların dışarıya atmasına yardımcı olmaktadır. Kandaki zararlı bakterilerin üremesini engeller.

Safra Kesesi Taşı Neden Oluşur?

Safra kesesinde bulunan safra sıvısının yapısının bozulması ve dengesizleşmesi sonucu safra kesesi taşı meydana gelmektedir. Safra kesesi taşı genellikle ailede bu tür hastalıkların bulunması, aşırı kilolu olmak, yüksek kolesterol gibi nedenlerden dolayı da ortaya çıkmaktadır. Özellikle safra kesesi düzgün bir şekilde boşaltmıyor ise bu da safra kesesi taşı oluşumuna sebebiyet vermektedir. Safra kesesi taşları ikiye ayrılmaktadır. Birincisi renkleri sarı olan taşlar, ikinci ise siyah ve koyu kahverengi taşlarıdır.

Safra Kesesi Taşı En Çok Kimlerde Görülür?

Safra kesesi taşları en çok genellikle çok aşırı kilolu olanlar, 40 yaşını geçmiş olanlar, kolesterol yüksek olanlar, diyabet hastalığı olanlar, siroz hastası olanlar, kısa sürede ani kilo verenlerde çok sık karşılaşılmaktadır.

Safra Kesesi Taşı Tedavi Yöntemleri

Safra kesesi taşı küçük ve safra kesesini içinde bulunuyor ise safra işlemini engellemiyor ise tedavi edilmemektedir. Eğer safra kesesi taşı büyük ve safra kesesi tıkıyor çok şiddetli ağrılara sebebiyet veriyor ise tedavi edilmektedir. Süt ürünleri ve yağlı gıdaları kısıtlayabilir. İkinci tedavi yöntemi ise ilaç tedavisidir. Safra kesesi taşı bulunan kişinin %90 ameliyat ile tedavi edilmektedir. Bu ameliyat iki şekilde ayrılmaktadır. Birinci safra kesesi taşlarının tamamen temizlenmesidir. İkinci ise safra kesesinin tamamının alınmasıdır.

Cevap Bırakın