Sağlığın Ülkemizde Pek Önemsenmemesi

Sağlığın Ülkemizde Pek Önemsenmemesi- Sağlık hem kişi hem de ülke açısından bakıldığında önemli bir kriterdir. Çünkü ne kadar sağlıklı birey varsa ve sağlığa özen gösteriliyorsa o kadar üretim ve gelişim var demektir.

Sağlığın Ülkemizde Pek Önemsenmemesi

Sağlığın Ülkemizde Pek Önemsenmemesi

Sağlığın Ülkemizde Pek Önemsenmemesi

Hepimiz sağlıklıyız diye işi geçiştiriyoruz ancak yemek yediğimiz yerler, bindiğimiz otobüsler, kullandığımız asansörler, bulunduğumuz ortamlar hijyen açısından nasıldır bilmiyoruz. Açıkçası bu durum pek de önemsemiyoruz. Sadece kişisel olarak değil ülke olarak da bu durum pek önemsenmemektedir. Sağlık turizmi hayatımızı etkileyecek bir durum da olsa gerektiği önem verilmemektedir. Doktor kapılarında saatlerce beklenmektedir. Yüksek maliyetler olduğu için herkes son teknoloji ürünlerden yararlanamamaktadır.

Sağlık Turizmi Neden Tercih Edilmelidir?

Sağlık turizmi, tedavi amacıyla yapılan seyahatlerdir. Yani kişinin fiziksel anlamda iyileşmesi, estetik operasyonlar, rehabilitasyon, dış tedavisi vb. gerekli durumlarda sağlık kuruluşlarının büyümesini sağlayan turizm türüdür. Sağlık turizmi tercih edilirse ülkemizin tanınmasına ve gelişmesine çok büyük faydası olacaktır. Ülke ekonomisine katkıda bulunacaktır. İş bulma alanları ve olanakları artacaktır. Yüksek oranda istihdam sağlanacaktır. Sağlık nedeniyle tercih ve tavsiye edilen bir ülke olmak ülkenin gelişmesinde oldukça önemli bir yer tutacaktır.

Sağlık turizmine önem vermek kişiye de olumlu yönde fayda sağlayacaktır. İnsanların psikolojik ve fiziksel yorgunluklarının geçmesine yardımcı olacaktır. Çeşitli hastalıklar tedavi edilecektir. Üretim ve işgücü verimliliği artacaktır. Turistlerin yapacağı harcamalarla da ülkenin kalkınmasında önemli rol oynayacaktır. Kış, kültür, sanat turizmleri gibi sağlık turizmi de yeterli önemi gördüğünde ülkeyi daha gelişmiş bir ülke haline getirecektir.

Sağlık Turizmi Nasıl Gelişir?

Sağlık turizminin gelişmesine katkı sağlayacak etmen öncelikle hasta beklentileridir. Hastalar ise ilk önce uzun süre doktorun kapısının önünde beklemekten kurtulmak istemektedir. Daha hızlı ve en iyi kalitede hizmet almak istemektedir. Tabi bu kalitenin yanında maliyetinin de düşük olmasını istemektedir. Uyuşturucu bağımlılıkları olan kişiler daha farklı ortama girerek tedavi olmak istemektedirler. Bu isteğin uygulanması tedavilerinde daha başarılı sonuçlar almaya sebep olacaktır. Yaşlılar, engelliler ve kronik hastalarda kendilerine özel uygun yerlerde tedavi olmak istemektedirler. Kişinin hayata tutunma gücüyle bu istekler ortaya çıkmaktadır. Tüm bunlar uygulandığında daha rahat ve özel tedavi alacaklardır.

Cevap Bırakın