Sağlık Kuruluşlarının Gdolu Gıdalarla Mücadelesi

Genetiği değiştirilmiş organizma (GDO), artık hayatımızın her anında bulunmakta. Daha çok gelecek neslin başına bela olacak olan GDO’lu ürünlerle mücadele çoktan başlamıştır. Gıda tarım ve hayvancılık bakanlığının yapmış olduğu açıklamalarda, gdo içermesi muhtemel olan yeme ve içme ürünlerine yaptırım uygulanacağı söyledi. Gdo ile mücadele, gdo sağlık açısından oldukça zararlı olduğundan son derece önem verilen bir husustur.

Sağlık Kuruluşlarının GDO’lu Gıdalarla Mücadelesi

Sağlık Kuruluşlarının Gdolu Gıdalarla Mücadelesi

Sağlık Kuruluşlarının Gdolu Gıdalarla Mücadelesi

GDO Nedir?

Gdo, bir canlının kalıtsal özelliklerini laboratuvar ortamında değiştirerek yeni özellikler eklenmesine veya çıkartılmasına verilen addır. Tanım olarak genetiği değiştirilmiş organizma anlamına gelen gdo, bazı uzmanlarca gelecekte yaşanacak olan kıtlık nedeniyle gerekli olarak görülmektedir. Gdo’lu ürünler daha çok kar ve daha çok verim elde etmek amacıyla oluşturulmuştur. 1998 yılında gdo ile dünyada bulunan besin miktarı kısa bir sürede 6 katına çıkmıştır. Bu üretimlerin yaklaşık %50’si ABD de yapılmaktadır. Sağlık kuruluşlarının tavsiyesi gdo ürünlerinden uzak durmak ve organik beslenmeye çalışmaktır.

GDO’nun Zararları

Gıdaları, ortam koşulları iyi olmamasına rağmen yetiştirebilmek ve böcek türü hayvanlardan korumak için gıdaların genetik kodlarını değiştirme işlemi ilk bakışta oldukça karlı görünüyordu. Ancak yapılan araştırmalar neticesinde bu yöntemlerle oluşturulmuş gıda, canlılar üzerinde olumsuz etkiler bırakıyor. Bu tür besinler canlı vücudunda tam olarak sindirilememekte ve alerjik olan canlıların ölümlerine dahi sebep olmaktadır. İnsanların hormon sistemlerine olumsuz etkiler yaparak psikolojik bozukluklara neden olmaktadır. Bazı hayvanlar üzerinde oluşturduğu olumsuz etkiler ekosistemin bozulmasına yol açmaktadır. Gdo miktarının artmasına bağlı olarak doğada, yapay olarak elde edilmiş olan zehirler birikmekte ve ekosistemin dengesini bozmaktadır.

GDO’dan Korunmak

Genetiği değiştirilmiş organizmalardan korunma için, genellikle hazır alımlardan uzak durmak gereklidir. En önemlisi de piyasaya yeni çıkmış ürünlerin kalitesi uzmanlar tarafından ölçülmeden satın alınmamalı ve satın alınan ürünlerin çevreye ve dolayısıyla canlılara olan etkilerine dikkatli bakılmalıdır. Mevsimi gelmemiş veya geçmiş olan meyve ve sebzelerin alımlarından uzak durmalı ve dünyanın düzeni ile oynayanlara fırsat verilmemelidir. Çikolata, gofret, krema gibi laboratuvar ortamında hazırlanıp kıvam verilen ürünleri tercih etmek yerine evde yapılabilecek besinler tercih edilmelidir. İnsanların vakti olmaması nedeniyle zoraki olarak gdo tüketmesine göz yummayan bazı kuruluşlar bulunmaktadır. Bu kuruluşların, üretim gücü olan kişilere hibe vermeleri sayesinde üretilen organik ürünlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Hiçbir gdo ürününün üzerinde gdo etiketi bulunmamaktadır. Bu nedenle tüketici dikkatli olmalı ve araştırmalar neticesinde önerilen ürünleri tüketmelidir.

Cevap Bırakın