Sağlık Raporu Nedir? Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Sağlık Raporu Nedir? Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Sağlık Raporu Nedir? Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Sağlık Raporu Nedir? Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Sağlık Raporu Nedir?

Sağlık raporu farklı amaçlarla alınabilen, örneğin hem resmi hem özel işlemlerde gerekebilecek bir belgedir. Sağlık raporu almadan önce ne amaçla kullanılacağına karar verilmelidir. Çünkü birçok sağlık raporu bulunmaktadır. Geçerli bir neden olmadan sağlık raporu alınamaz. Sağlık Raporu alma işlemi 1 gün gibi kısa bir sürede halledilir. Bunun için resmî bir talebin olması gerekli. Sağlık raporu alırken, Akciğer Grafisi, Solunum Testi, Odyometri, Portör Muayenesi, EKG, Biyokimyasal Kan Tahlili (Karaciğer fonksiyon testi (KCFT),

Kan grubu tayini) İdrar Tahlili, Koruma Aşıları gibi testler yapılır. Sağlık testlerine tabi tutulan kişiler, uzman doktor tarafından genel fiziki muayeneye alınır ve bu muayenede hasta kapsamlı anamnezi yanı sıra fiziki muayeneye de alınır. Bunlar sonucunda hekim değerlendirme yapıp sağlık raporunu düzenler ve onaylar.

 Sağlık Raporu Nerelerde Kullanılır?

Sağlık raporu evlenme, normal ve tehlikeli işe girişlerde, ehliyet alma, öğrenci üniversite kayıtları, av tüfeği alma, hac ziyareti, dinlenme, spor, evlat edinme, işitme cihazı, silahlı özel güvenlik vb. gibi kullanımlarda gerekir. Ayrıca işe yeni başlayan bir kimsenin sağlık raporu alması zorunludur. Aynı zamanda yeni ehliyet alacak birisinin de sağlık raporu alması zorunludur. Bu durumlar sağlık raporunun önemini arttırmaktadır.

 Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Sağlık raporu almak isteyen biri Aile Sağlık Merkezine başvurarak ücretsiz bir şekilde alabilir. Bunun dışında Sağlık Bakanlığına bağlı kurumca kuruluşlardan belli bir ücret karşılığında alınabilir. Ücretler yıl içerisinde değişebileceği gibi kurumdan kuruma fark gösterebilir. Örneğin Devlet kurumlarında net bir ücret varken özel hastanelerde ücret değişme gösterebilmektedir. Ayrıca sağlık raporu talep edilme işlemine göre belli bir süreden nara periyodik olarak tekrar istenebilir. Sağlık raporu alırken doktor imzası ve kaşesi olduğuna dikkat edilmeli, sağlık raporu bu yönde alınmalıdır.

Cevap Bırakın