Sağlıklı Bir Cilt İçin Ne Yapılmalıdır?

Sağlıklı Bir Cilt İçin Ne Yapılmalıdır?

Cilt Bakımı Ve Beslenme

Sağlık açısından cilt bakımı yapılması, cildin yağ, ölü deri ve toksinlerden arınması açısından önemlidir. Cildin bakımını olumsuz etkileyen faktörlerden uzak durulması gerekir. Bu olumsuz etkiler; sigara, kirli hava, kötü beslenme, yetersiz sıvı alımıdır.

Beslenmenin Cilt Sağlığına Etkisi

Bilimsel araştırmalar sağlıklı beslenmenin cilt sağlığını olumlu yönde etkilediğini gösteriyor.

Antioksidanlar cildin kötü hava koşullarından korumaktadır. Bunun yanında cildin ihtiyaç duyduğu vitamini karşılar. Sebze, meyve, et ve süt ürünleri dengeli bir şekilde tüketilmeli, kızartılmış, katkılı ve hazır gıdalardan uzak durulmalıdır. Taze sıkılmış meyve ve sebze suları cilt sağlığına oldukça yarar sağlamaktadır.

Suyun cilt sağlığını etkileyen en önemli faktör olduğunu söylemek yanlış olmaz. Günde 8-10 bardak su içilmelidir. Bunun yanında bitki çayları cildin toksinlerden arınması açısından önemlidir.

Cildin bakımı için her gün bir sade maden suyu içmek ve maden suyu ile yüzü temizlemek cilde doğal olarak bakım sağlar.

Cilt Tiplerine Göre Bakım Önerileri

Kuru, yağlı ve karma ciltler için çeşitli bakım önerileri bulunmaktadır. Öncelikle cilt tipinizi belirleyip ona göre temizleme ürünleri seçilmelidir.

Ürünler seçildikten sonra öncelikle ciltte varsa makyajdan arındırılır, ölü deri ve yağı temizlemek için peeling yapılır, siyah noktalar var ise özel çubuk yardımı ile ya da siyah nokta bandı ile temizlendikten sonra tonik uygulanır. Tonik gözenekleri sıkılaştırır ve mikroptan önler. En son uygun bir nemlendirici ile cilt nemlendirilir. Eğer dışarıya çıkılacak ise güneş kremi ya da UV nemlendirici kullanılmalıdır.

​​​​​​​Sağlıklı bir cilt için düzenli olarak bakım yapmaya özen gösterilmelidir. Kozmetik ürünler de tercih edilebilir, doğal ürünlerden de yararlanmak mümkündür. Doğru besin alımı, bol sıvı tüketimi, düzenli cilt bakımı sağlıklı bir cildin anahtarları niteliğindedir.

Cevap Bırakın