Sağlıklı Olmak İçin Düzenli Check-Up

Check-up, düzenli olarak yapılan genel sağlık kontrolüdür. Genellikle 30-35 yaşından sonra yaptırılan check-up erken teşhis için önemlidir. Erken teşhis kaçırıldığı takdirde bundan sonraki süreç ve çözümleri hem çok daha zor, hem de çok daha pahalıya mal olur. Birçok hastalık belirtisiz olarak ilerler veya hafif belirtiler verdiği için insanlar tarafından önemsenmez. Günümüzde bir hastalığın tedavisinden çok erken teşhis edilebilmesi çok daha önemlidir. Bu yüzden hastalıklarla savaşmak yerine onları daha önceden bulup önlemek çok daha kolaydır. Bu nedenle düzen içerisinde yaptırılan check-up yaşam kalitesini arttırmada büyük rol oynar.

Sağlıklı Olmak İçin Düzenli Check-Up

Düzenli Check-Up

Sağlıklı Olmak İçin Düzenli Check-Up

Check-Up Programları Ne Zaman Yaptırılır?

Kişiden kişiye, yaşam biçimine, genetik hastalıklara, geçmişte yaşanan sağlık problemlerine göre değişmektedir. Fakat kişinin bir sağlık problemi yoksa;

– 20-30 yaşlarda kan basıncı, kan şekeri, kolesterol, kilo kontrolü, vitamin değerleri gibi değerleri 3-4 yılda bir kontrol ettirmek kişinin yararına olacaktır.

-30-40 yaş aralığındaki kişiler 2-3 yılda bir,

-40 yaş üstü kişilere ise her yıl ayrıntılı check-up yaptırması önerilir.

Kronik hastalığı bulunan hastalar doktorlarının önerisiyle bir check-up programı yapması gerekir. Bunların dışında her insanın yılda bir defa diş kontrolü, göz kontrolü ve düzenli aralıklarla bulaşıcı hastalık kontrolü yaptırıp çıkan değere yönelik hepatit B aşısı yaptırması gerekir. 30 yaş üstündeki kadınların yılda bir kere pap smear testi yaptırarak rahim ağzı kanseri riskini ortadan kaldırması ve erken teşhisi için önerilmektedir. 40 yaş üzeri erkeklerin düzenli bir şekilde Psa ölçümü yaptırmaları prostat kanserinden korunmak için önemlidir.

Check-Up Yaptırmanın Amaçları Ve Sonuçları Nelerdir?​

Hiçbir şikâyeti olmayan kişilerde gizli kalmış ve ileride sorun teşkil edebilecek problemlerin saptanması ve önleyici tedbirlerin alınmasını amaçlar. Kişilerin yaşam süresinin artması ve yaşam kalitesinin daha iyi olmasını sağlar. Birkaç küçük tahlille bile çok riskli hastalıklar tespit edilip erken tedaviye başlanabilir. Bu sayede kendi sağlık durumunuz hakkında düzenli bir bilgiye sahip olursunuz.

Check-Up Yaptırmaya Gitmeden Önce Neler Yapılır?

Randevu saati öncesinde 12 saattir aç olunmalıdır.

– Varsa daha önce yapılan check-up sonuçları yanınızda bulunması gerekir.

– Sürekli kullandığınız bir ilaç varsa bu daha önce doktorla görüşülmelidir.

– Hamilelik varsa doktora bilgi verilmelidir.

– Randevuya gitmeden önce alkol sigara kullanılmamalıdır.

– Kadınlar randevu gününü adet dönemine getirmemelidir.

– Randevu öncesi az miktarda su içilebilir.

– Randevuya sade rahat bir kıyafetle gidilmelidir.

– Randevu öncesi egzersiz yapılmamalıdır.

Cevap Bırakın