Sağlıklı Spor Ayakkabıları Nasıl Seçilir?

Sağlıklı Spor Ayakkabıları Nasıl Seçilir?

Sağlıklı Spor Ayakkabıları Nasıl Seçilir?

 Bir branşa bağlı olmaksızın yapılan hareketlere sportif hareketler denir. Spor yapmadan önce belli kurallara dikkat edilmelidir. Yapılacak spor profesyonel olarak yapılacak ise doktor muayenesinden geçmek en doğusudur. Spor yapmaya mani herhangi bir neden yok ise, bir diğer husus; seçilecek ayakkabı, yapılacak olan branşa göre dikkatli seçilmelidir. Her spor branşının özellikleri ve hareketleri farklı olduğu için seçilecek ayakkabı da o branşa uygun olmalıdır.

Ayakkabı seçimin yanlış olması istenmedik ayak rahatsızlıklarına neden olabilir. Bunların başında, ayaklarda şişme, su toplama ve tırnak kırılması gibi sonuçlar doğurabilir. Bunlarla beraber geri dönülmesi zor, telafisi olmayan kırıklara, ayak burkulmalarına ve damar zedelenmelerine de yol açabilecek sonuçlar doğurur. Bir diğer husus ise, kimyasal içeriği fazla olan ayakkabılardan kesinlikle uzak durulmalıdır. Aksi takdirde ayaklara kalıcı deri hastalığına sebep sonuçlar ortaya çıkar. Bu kazaların önüne geçmek için öncelikle, spor yapılacak yerlerin iyi seçimi ve sağlıklı spor ayakkabıların seçilmelidir.

 Sağlıklı Ayakkabı Seçilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

 Spor yapılırken en fazla hareket eden yer ayak ve ayak bileğidir. Bundan dolayı seçilecek Ayakkabının çok fonksiyonlu olmasına dikkat edilmelidir. Dikkat edilecek bazı hususlar şunlardır.

-Hangi spor dalı ile uğraşırsanız uğraşın giyeceğiniz ayakkabı su geçirmez olmalı.

-Ayak bileğinin tamamen kavramalı.

-Ayakkabı tabanı; darbeyi emici ve esnek özellikte olmalıdır.

-Ayak parmakları spor yaparken ayakkabının içinde rahat hareket etmelidir.

– Mümkünse, ayakkabı bağcıklı olmalıdır, çünkü ayağa göre sıkılıp gevşetilmelidir.

 Spor Dalına Göre Ayakkabı Seçimi Yapılmalıdır

Bu özellikler dışında yapılacak spora uygun ayakkabı seçimi yapılmalıdır. Örneğin, Basketbol ayakkabısı ayağı bilekten kavramalıdır. Futbolda ise zemin tutuşu kuvvetli ve tabanı vidalı olmalıdır. Dağcılık, doğa sporları, atletizm ve salon sporları ile uğraşan sporcuların ise tabanı köpüklü, yanları esnek, ıslak zeminde kaymayan bağcıklı spor ayakkabısı tercih etmeli ayak sağlıkları için daha uygun olacaktır.

Cevap Bırakın