Sağlıklı Yaşamda Stresin Yeri Nedir?

Sağlıklı Yaşamda Stresin Yeri Nedir?

Stres, özellikle son dönemlerde herkesin dilinde olan bir kelime olmaya başladı. Sağlık konularında hastalıklar ve tolumun psikolojisi konuşulmaya başlandığında ilk değinilen konu stresin günlük hayatın içindeki olumsuz etkileri olmaktadır. Peki, stres her daim insanlar için olumsuz etkilere mi sahip? Uzmanlar bu konuda ikiye bölünmektedir. Stresin insan hayatı için faydalı olabileceğiniz söyleyenler olduğu gibi stresin kesinlikle yaşam içinde olumsuz etkilerinin olduğu da savunulmaktadır.

 Stres Nedir?

Stresin etkilerini incelemeden önce ne anlama geldiğine bakılmalıdır. Stres genel anlamda bireylerin yeni beliren şartlar altında gösterdiği fiziksel ve psikolojik reaksiyonlardır. Tanımadan da yola çıkılacağı gibi yeni gelişen olaylar iyi de olabilir kötü de. Bu tanımdan uzmanlar stresin iyi olabileceği görüşüne de varmaktadır.

 İyi Stresin Bireylere Etkileri

Stres genellikle olumsuz gibi algılanan bir durum olup insan sağlığını tehdit edici bir unsur olarak değerlendirilmektedir. Genel anlamda bunun doğru olduğu da kanıtlanmaktadır.

Stresin belirli dozlarda insan yaşamı için olumlu olduğu görüşü de yaygındır. Yaşam kalitesini aynı şartlar altında tutmak ve her daim atakta olmak için bireylerin az miktarda strese ihtiyacı olduğu yapılan araştırmalarla ortaya koyulmaktadır.

Sürekli stres halinde olmak beyin sinirlerinin de sürekli çalışması anlamına gelmekte ve bir süre sonra olumlu gelişmelere karşı bile aşırı tepkiler verilmektedir. Bu durumla karşılaşmamak adına stresin kontrol altına alınması ve stresle başa çıkma yöntemlerinin iyi bilinmesi gerektiği konusuna vurgu yapılmaktadır.

 Aşırı Stresin Sağlık Üzerine Olumsuz Etkileri

Bireyler sürekli kendilerini stres altına hissetmeleri ve stresi bir yaşam biçimi haline getirmeleri durumunda sağlıklarında ciddi bozulmalar meydana gelmektedir.

Şiddetli baş ağrısı, sindirim sisteminde meydana gelen bozulmalar, sürekli yorgunluk hali, saç dökülmeleri, yüksek tansiyon ev belirli kalp hastalıkları da aşırı stresle ortaya çıkabilen sağlık sorunlarıdır.

 

 

Cevap Bırakın