Sarkma Problemi Nedir?

Makalede Neler Var?

Sarkma Problemi Nedir?

Fazla kilolarından kurtulup fit bir görünüme kavuşmak, ideal bir zayıflama programı her kilolu insanın hayalidir. Ama sorun sadece kilo vermek değil aynı zamanda deride meydana gelen sarkmaları da önleyebilmektir.

 Deri Sarkması Nedir?

Hızlı kilo vererek zayıflayan kişilerde, fazla miktarda yağ dokusu kaybıyla ya da yağ dokusuyla beraber kas kaybı da yaşanması durumunda deride meydana gelen sarkmalara denir. Hızlı verilen kilolar, hızlı kilo vermek için uygulanan şok diyetler deri sarkmalarına neden olabilir. Deriye elastikiyet kazandıran yağ dokusudur. Yağ dokusunun çok yüksek miktarda kaybı derinin elastikiyetini bozarak sarkmalar yapar.

Vücuttaki yağ ve kas oranlarına bakıldığında diyet programının yanlışlıkları da ortaya çıkar. Örneğin diyet başlangıcında %8 yağ kütlesi oranı olan bir kişi, sağlıklı bir beslenme programıyla zayıflamamışsa diyet sonunda verdiği kilolara rağmen aynı yağ oranı veya daha fazlasıyla diyeti sonlandırdığı zaman kas kaybı yaşadığı sonucu da ortaya çıkar. Bu durumda da ciltte sarkmalar meydana gelir.

 Deri Sarkması Nasıl Önlenir?

Deri sarkması yaşanmaması için kişinin sağlıklı bir program uygulaması, bol su içmesi, A, C, E vitaminleri ile Omega 3 takviyesi alması, ani kilo kaybı yerine belli zaman aralıklarıyla kilo vermesi tavsiye edilir. Ayda en az bir kilo veren bir kişinin derisi yaşadığı kilo kaybında, deride meydana gelecek değişimleri tolere edebilmek için zaman kazanmış olur. Fakat ayda 10-20 kilo veren, diyetinde karbonhidratlara ağırlık verip proteini ihmal edenlerin sarkma yaşamaları kaçınılmaz olur.

Deri sarkmasında genetik faktörler ve yaş da önemlidir. Yaş ilerledikçe derinin elastikiyeti azalır. Bu durumda vitaminlerle takviye yapılmalıdır. Uygulanacak beslenme programı da buna göre düzenlenmelidir. Çinko takviyesi almak da deri sarkmasını önlemeye yardımcı olacaktır. Lifli besinler, kırmızı et tüketimi, kuruyemişler, içinde A, C ve E vitaminleri bulunan besinler sarkmayı önlemeye katkı sağlarlar. Sarkma durumuyla karşı karşıya kalmanız durumunda egzersizlerle yağ kütlesini kasa çevirecek çalışmalar yapmanız ve kas kaybını gidermeniz gerekmektedir.

Cevap Bırakın