Şeker Düşmesinde Şeker Yemek Sağlıklı Mı?

 Vücuttaki glikoz seviyesinin düşmesine hipoglisemi yani halk arasında bilinen adıyla kan şekeri düşmesi denir. Bu duruma genellikle diyabet gibi sağlık problemleri yol açmaktadır ve kan şekeri sürekli düşen bir insanın en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurarak vücut değerlerini ölçtürmesi gerekmektedir. Yine de kan şekeri düşen herkes diyabet değildir. Pek çok insan uzun süre aç kalmak, fazla egzersiz yapmak, çok hızlı yemek yemek, alkolü fazla tüketmek, kullanılan ilacın yan etkisini göstermesi gibi sebeplerden kan şekeri düşebilmektedir.

Şeker Düşmesinde Şeker Yemek Sağlıklı Mı?

Şeker Düşmesinde Şeker Yemek Sağlıklı Mı

Şeker Düşmesinde Şeker Yemek Sağlıklı Mı?

Kan şekerinin düştüğü; aşırı derecede terlemek, acıktığını hissetmek, baş dönmesi, titreme, uyuşma, çarpıntı ve şuur kaybı gibi belirtilerin birkaçının ya da tümünün aynı anda görülmesinden anlaşılabilir. Kan şekeri düşen insanlara ilk olarak şeker yedirilir, bu durum şekeri düşen insanların şeker yemesinde sağlık açısından bir problem olup olmadığı konusunda tartışmalara yol açmaktadır.

Kan Şekeri Düştüğü Zaman Ne Yapılmalı?

Uzmanlar kan şekeri düşen kişilerin ilk olarak yavaşça bir yere oturmasını ya da uzanmasını söylüyor. Bilinç kaybı gibi durumlarda başı bir yerlere çarpmamak için başkalarından yardım alınması çok daha iyi olacaktır. Kişi yalnız ise derin nefesler alarak kendini sakinleştirmeli, eğer yanında yardım edecek birileri varsa onlar tarafından telkin edilmelidir. Kişi rahatladıktan hemen sonra şekerli su, meyve suyu gibi içecekler ya da kesme şeker, bal, reçel, bitter çikolata gibi yiyecekler tüketilmelidir.

On beş dakika sonra kan şekeri ölçülmeli ve hala düşük çıkıyorsa uygulama tekrar edilmelidir. Kişinin sağlık durumunda bir tehlike olduğu düşünülüyorsa hasta yerinden hareket ettirilmeden ambulans aranmalıdır. Ayrıca diyabetikler çantalarında her zaman bu durumlarda kullanılmak için hazırlanmış glukoz tabletler taşımalıdır çünkü diyabetikler için kan şekerinin düşmesi oldukça tehlikeli bir durumdur.

Uzmanlara göre kan şekeri düştüğü zaman şeker yemek sağlıklıdır ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta vücuda hangi yolla ve ne kadar şeker alınacağıdır.

Kan Şekeri Düşen Kişi Şekeri Hangi Yollardan Vücuduna Alabilir?

Kan şekerinde düşme yaşandığında vücudun ihtiyaç duyduğu şeker yeme ve içme yoluyla vücuda alınabilir. Bir adet kesme şeker, bir kaşık reçel yahut bal ya da bir parça çikolata yemek şekeri tekrar yükseltecektir. Çikolata içerdiği katkı maddeleriyle özellikle diyabetikler için oldukça zararlıdır ancak araştırmalar bitter çikolatanın zararlarının beyaz çikolataya oranla çok daha az olduğunu göstermektedir. Şekeri sıklıkla düşen insanlara çantalarında her daim bir parça bitter çikolata bulundurmaları önerilmektedir.

İçecek olarak yarım bardak şekerli su, meyve suyu ya da ev yapımı komposto içilebilir. Şekerli su kana oldukça hızlı karıştığı için çabuk ve faydalı çözümler arasındadır. Diyabetikler için ise hazır meyve suyu yerine ev yapımı kompostolar tavsiye edilmektedir, yine de komposto bulunmuyorsa meyve suyunun içilmesinde bir sakınca bulunmamaktadır.

Bu yöntemlerin birden fazlasının aynı anda kullanılmaması gerektiği ve şekeri düşen kişiye ölçülü bir şekilde şeker verilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Aksi takdirde kişinin sağlığı çok daha kötüye gidebilir.

Cevap Bırakın