Şeker Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Şeker Hastalığı Nedir?

Günümüzde sıkça görülen, diğer adı diyabet olan şeker hastalığı ciddi bir hastalıktır. Şeker hastalığı pankreasın ürettiği yetersiz insülin ya da ürettiği insülinin yeterli etkiye sahip olmamasından kaynaklanan bir sağlık sorunudur. Şeker hastası olan kişi tükettiği besinlerden kana geçen glikozu kullanamaz. Bu durum kan şekerini yükselterek hiperglisemiyi oluşturur. Şeker hastalığında da diğer hastalıklar gibi erken teşhis önemlidir.

Şeker Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Şeker hastalığı kendini genellikle 3 temel belirtiyle gösterir. Bunlar çok sık idrara çıkma, normalden fazla yemek yeme ve doymama, ağızda kuruluk ve tatlılık hissine bağlı olarak oluşan aşırı su içme isteğidir. Bunun yanı sıra yorgunluk ve halsizlik hissi, aşırı kilo kaybı, ciltte kaşıntı ve kuruluk, görüntüde bulanıklaşma, ayaklarda uyuşma ve karıncalanma, ağızdan aseton benzeri bir koku yayılması, yaraların uzun süre iyileşememesi gibi belirtilerde görülebilir.

Şeker Hastalığının Sebepleri

Yapılan araştırmaların sonucunda şeker hastalığının sebebi genetik olmakla beraber çevresel faktörlere de dayanmaktadır. Diyabet hastalığı tip 1 diyabet ve tip 2 diyabet olmak üzere ikiye ayrılır. Hastalığın sebebi bu türlere göre farklılık göstermektedir. Tip 1 diyabette genellikle genetik faktörler etkili olmakla birlikte pankreasa zarar veren virüsler ve vücudun savunma sisteminin çalışmasında olan aksaklıklar hastalığın sebepleri arasındadır.

Tip 2 diyabet tip 1 diyabete göre daha yaygın görülmektedir. Obezite, anne babada diyabet hastalığı bulunması, yaşlılık, stres, hareketsiz yaşam türü, gebelik de görülen gebelik diyabeti ve normal kilonun üzerinde bebek doğurmak tip 2 diyabetin sebepleri arasındadır.

Tedavisi

Şeker hastalığının tedavisinin temelini beslenme ve egzersiz oluşturur. Hastalığın durumuna göre ilaç tedavisi de uygulanabilir. İlaç tedavisinde hapın yanı sıra insülin de kullanılır. Yaşı yetişkin olanlar uzun yıllar hap kullanarak tedavi edilir. Hap tedavisi yeterli gelmeyen, vücudunda tüm veya tüme yakın insülin eksiği bulunan hastalara insülin ile tedavi uygulanır. İnsülin tedavisi için hastanın eğitilmesi şarttır. Bu nedenle eğitimde tedavinin bir parçası olarak görülür.

Cevap Bırakın