Şeker Hastası Kişilerde Çıkan Sağlık Sorunları

Günümüzde sıkça karşılaştığımız şeker hastalığı gündemi oldukça meşgul etmektedir. Şeker hastalığının kısaca tanımı, pankreas organından insülinin üretilememesi veya vücudun üretilen insüline yanıt verememesidir. İnsülinin vücudumuza ne gibi yararı olduğu sorulacak olursa da, kanda bulunun glikozun yani halk diliyle şekerin hücre içine geçişini sağlar. Böylelikle vücut tükettiğimiz besinleri enerjiye dönüştürür. İnsülin yeteri kadar üretilemezse vücutta hangi sorunlarla karşılaşabiliriz peki sizlerle hemen paylaşıyorum. Kanda şeker yükseldikçe bunun erken belirtileri olarak; susuzluk, sık idrara çıkma ve iştah artışı görülür.

Şeker Hastası Kişilerde Çıkan Sağlık Sorunları

Şeker Hastası Kişilerde Çıkan Sağlık Sorunları

Şeker Hastası Kişilerde Çıkan Sağlık Sorunları

Şeker hastalığını tek tip olarak değerlendirmek yanlış olur. Şeker hastalığını sınıflandırmamız gerekir.

Tip 1 Diyabet

Tip 1 Diyabet, genellikle 10-14 yaşları arasında görülmekle birlikte 30 yaşından önce ortaya çıkar. Fakat 80 yaş ve üzerindeki kişilerde de ortaya çıktığı görülmüştür. Belirtileri; sık idrara çıkma, aşırı susama hissi, kilo kaybı ve yorgunluktur. Ayrıca çocuklar gece yataklarını ıslatabilirler. Tip 1 Diyabetin Semptomları; kanda yüksek şeker görülmesi, aşırı susama, sık idrara çıkma, elektrolit bozukluğu ve aşırı kilo kaybı olarak gösterilir. Komplikasyonları ise; vücudun ketozise girmesi (yüksek bir oranda vücuttan ketoz atımı), koroner kalp kastalıkları, periferik vasküler hastalıklar, felç inmesi, görme kaybı, böbrek işlevinin azalması, sinirlerde harabiyet Tip 1 Diyabet olduğu zaman ortaya çıkan hastalıklardır.

Tip 2 Diyabet

Tip 2 Diyabet, tanısı konmuş tüm şeker hastalarının %90-95′ ini oluşturur. Her yaşta görülebilir. Ailede şeker hastalığı öyküsü, ilerlemiş yaş, şişmanlık özellikle de göbek çevresi yağlanması olanlar, hareketsizlik, gebelik döneminde diyabet, etnik köken, genetik ve çevresel faktörler Tip 2 Diyabet görülmesi için risk faktörleridir. Semptomları; kanda yüksek şeker görülmesi, açlık hissi, yorgunluk, aşırı susama, sık idrara çıkma olarak görülür. Komplikasyonlar; insülin üretiminde ve aktif kullanımında aksaklıklar, kandaki şekerin kullanımı azalır ve kan şekeri istenmeyen oranda yükselir, karaciğer fazla çalışır, göbek çevresi yağlanma artar, yüksek tansiyon görülür, kan yağları artarak damarı tıkama riski oluşur. Bu riski sağlıklı beslenmeyle azaltabiliriz.

Gestasyonel Diyabet (Hamilelik Dönemi)

Gestasyonel Diyabet, hamilelik döneminde ortaya çıkan şeker hastalığıdır. Bu hastalarda hamilelikten sonra %5-10′ unda Tip 2 Diyabet gelişebilir. Şeker hastalığı olan hamilelerde %40-60′ ında 10 sene içinde Tip 2 Diyabet gelişebilir. Hamilelikten sonra yaşam tarzının değiştirilmesi durumunda şeker hastalığından korutulabiliniz. Neler yapılmalı diye sorulacak olursa düzenli fiziksel aktivite ve sağlıklı beslenmeyi sağlayarak bu hastalıktan korunmak mümkün olabilir.

Cevap Bırakın