Şekerin Vücuda Zararları Nelerdir?

Şekerin Vücuda Zararları Nelerdir? Aklımıza gelen birçok besinde şeker bulunuyor. Diyabet gibi önemli bir hastalığın yanı sıra erken yaşlanma gibi etkileri olan şekerin kullanımını azaltılmalıdır.

Şekerin Vücuda Zararları Nelerdir?

Şekerin Vücuda Zararları Nelerdir?

Şekerin Vücuda Zararları Nelerdir?

Şeker Tüketiminin Zararları Nelerdir?

Diyabet, kalp-damar hastalıkları riskini arttırır. Ciltte kırışıklık, karaciğer yağlanması ve yağlanma sebebinde sindirim bozukluğu, kilo artışı, dikkat bozukluğu, öğrenme güçlüğü gibi bir çırpıda söyleyeceğimiz şekerin zararları bunlardı. Ayrıca iç organları yağlandırır, damarlarınızı sertleştirir bu sebeple kalbinize zarar verir, kolesterol dengesini bozar, tüketmezseniz mutlu olamayacağınızı düşündürecek kadar bağımlı yapar. Aşırı şeker tüketiminde beyinin vücuda tok olduğunu anlatma yetisi kaybolur ve bu durum sürekli aç, enerjisiz hissetmenize neden olur.

Şeker Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Tadı tatlı olan ya da olmayan birçok gıdada şeker mevcut olabilir. Sağlıklı beslenmek istiyorsak bu gıdalardan kaçınmalıyız. Araştırmalara göre vücudun günlük şeker ihtiyacı sekiz kesme şeker miktarı kadardır. Bu günlük doz ise meyvelerden karşılanabilir. Market alışverişlerinde dikkat etmemiz gereken ölçümlerden bahsedecek olursak 100 gramda 15 gram şeker bulunan besinler fazla şekerli 100 gramda 5 gram şeker bulunan besinler ise az şekerli olarak sınıflandırıla bilir. Doğal besinlerde ki şekerle vücudun şeker ihtiyacını karşılamak en sağlıklısı olacaktır. Bu doğal besinler lif içerdiği için yağ, karbonhidrat ve şekerin vücuda alımını yavaşlatacaktır bu durum ise ani dalgalanmaların önüne geçecektir.

Şeker Yerine Kullanılacak Besinler

Bal

İçinde pek çok vitamin olması ve birçok yararının bulunması sayesinde şeker yerine kullanılacak en uygun tatlandırıcıdır.

Hurma

Magnezyum, lif, b6 ve demir içerir. Tatlandırıcı özelliği şekerden daha fazladır. Toz haline getirilip kullanılması da büyük bir kolaylık olacaktır.

Stevia

Şekerden çok daha tatlı olduğu halde şeker içermiyor. Bitkiden elde edilen özün kan şekerini düzenlediği bile biliniyor.

Cevap Bırakın