Sigaranın Ağız Sağlığına Verdiği Zararları Biliyor Musunuz?

Sigaranın Ağız Sağlığına Verdiği Zararları Biliyor Musunuz? Sigara, kuşkusuz ki çağımızın en lanet bağımlılıkları arasında yer almakta. Etkisi bir anda göstermeyen bu bağımlılık, yıllar içerisinde vücudun harap olmasına, hastalıkların meydana gelmesine neden olmakta. Bu yazımızda sigaranın genel zararlarından ziyade ağız sağlığına verdiği zararlardan bahsetmeye çalışacağız.

Sigaranın Ağız Sağlığına Verdiği Zararları Biliyor Musunuz?

Sigaranın Ağız Sağlığına Verdiği Zararları Biliyor Musunuz?

Sigaranın Ağız Sağlığına Verdiği Zararları Biliyor Musunuz?

Kötü Koku

Sigaranın içerisinde bulunan maddelere baktığımızda birçoğunun kimyasal ve zehir içerdiğini görebiliriz. Bu tür maddeler ilk olarak tükürük bezlerinin çalışma yapısının bozulmasına neden olarak ağız kuruluğu durumunun meydana gelmesine neden olmakta. Ağız kuruluğu, bakterilerin daha rahat bir şekilde üreyerek ağız içerisinde yer edinmesine neden olarak kötü koku oluşumuna neden olmakta. Dişler düzenli olarak fırçalansa dahi bu koku durumlarının kalıcı olarak yer edindiklerini söyleyebiliriz.

Tat Alma Duyusunda Azalma

Yukarıda da dile getirdiğimiz gibi sigaranın zararlı etkileri zaman içerisinde ortaya çıkmaktadır. Ağız içerisinde gizli iltihaplar oluşturan sigara tat alma duygusunun zaman içerisinde zayıflamasına neden olmakta. Aynı zamanda iltihapların iyileşme süresini de mümkün olduğunca yavaşlatmaktadır.

Lekeli Dişler

Sigaranın bağımlılık haline dönüşmesi ile beraber nikotin maddesinin vücut üzerinde birçok değişiklik meydana getirdiğini söyleyebiliriz. Gün içerisinde aşırı bir şekilde sigara tüketimi yapan kişilerin dişlerinin hem ön hem de arka yüzlerinde zamana bağlı olarak lekelenmeler meydana gelmektedir. Bu lekeler tamamen nikotin kaynaklı olup fırçalama yolu ile kaybolmadığını söyleyebiliriz.

Çürük Oluşumundaki Artış

Sigaranın içerisinde bulunan katran maddesi ağız sağlığının oldukça kötü etkilenmesine neden olmaktadır. Zaman içerisinde dişlerin, sakalların ve bıyıkların kahverengi bir renk almasına neden olan bu madde çürük oluşumuna da neden olur. Eğer bir anda diş çürüğü meydana geliyor ve aynı anda sigara tüketimi yapıyorsanız çürüğün diğer dişlere de yayılmasına neden olabilirsiniz.

Diş Kayıpları ve Kanser Riski

Diş etleri üzerinde büyük tahribatlar meydana getiren sigara, diş etlerinin ve dişin etrafında bulunan kemiklerin zaman içerisinde erimelerine neden olur. Bu erimeler yine zamanla sırası ile tüm dişlerin kaybedilme durumunu meydana getirir. Eğer bilimsel araştırmaları takip eden birisi isen sigaranın başta akciğer kanserine neden olduğunu, buna bağlı olarak birçok kalp hastalığına neden olduğunu biliyorsundur.

Cevap Bırakın