Skolyoz Hastalığı, Belirtileri Ve Tedavisi

Skolyoz Hastalığı, Belirtileri Ve Tedavisi- Omurgalarda oluşan yapı bozukluğu sonucu oraya çıkan rahatsızlıktır. Genelde büyüme çağında tanısı konulur.

Yaşamı olumsuz etkileyen bu hastalık son zamanlarda sıkça görülmektedir. Fakat her eğrilik skolyoz değildir. Skolyoz olarak tanı konulması için omurganın üzeri eğim göstermesi gerekmektedir.

Skolyoz Hastalığı, Belirtileri Ve Tedavisi

Skolyoz Hastalığı, Belirtileri Ve Tedavisi

Skolyoz Hastalığı, Belirtileri Ve Tedavisi

Hastalığın Belirtileri

Kişiden kişiye değişen belirtileri mevcuttur. Kısaca bahsedecek olursak. Kamburluk, kürek kemiklerinin birbirinden farklı görünmeye başlaması, kalça kemiklerinin

birinin diğerinden çıkıntılı görünmesi gibi sık görülen belirtileri vardır. Yorgunluk, bel ağrısı, omuz ve kalça ağrıları ve nefes darlığı belirtiler arasındadır. En büyük belirtiler gözle görülen vücut değişiklikleridir.

Hastalığın Nedenleri

Skolyoz hastalığı nedenler tam bilinmemekle birlikte bazı hastalıkların skolyozu tetiklediği bilinmektedir. Ağır yük ve çantayı düzensiz şekilde taşımak, oturma durma gibi

pozisyonların kötü olması, üzen süreli bilgisayar başında zaman geçirmek nedenler arasındadır. Romatizma, omurgada oluşan kırık ve enfeksiyon skolyoz hastalığına sebep olabilir.

Hastalığın Tanısı Nasıl Konur?

Sırt tarafına dışarıdan bakıldığında orta hattaki simetrinin bozukluğu fark edilebilir. Simetrik bozukluğu skolyoz belirtileri arasında en önemlisidir. Skolyoz tanısı için ilk olarak röntgen çekimine başvurulur. İlk tanıda, röntgen filmi ile skolyoz kolaylıkla fark edilebilir. Çok nadir manyetik rezonas (MR) gerekebilir. Öte yandan skolyoz tedavisi için cerrahi müdahaleden önce bilgisayarlı tomografi (BT) ve manyetik rezonas(MR) kesinlikle gereklidir.

Hastalığın Tedavisi

Kişinin skolyozu ve skolyoz seviyesine göre değişiklik göstermektedir. Cerrahi yöntemle platin takılarak düzeltme işlemi en son tercih olmalıdır. Başlangıç ya da eğrilik seviyesi az olan kişilerde korse kullanımı ve belirli spor hareketleriyle tedavi uygulanır. Korse kullanımı için gerekli şartlar vardır. Olumlu sonuç alınması için eğrilik düzeyi %40 altında hastalarda ve ergenlikten önce kullanmak zaman kaybını önleyecektir. Vücut yapısına uygun korse ve belirlenmiş spor hareketlerini yaparak ilerlemesi engellenebilir. Fakat %40 üzerinde eğrilik olan ve hızla ilerleye skolyoz için cerrahi müdahale gereklidir.

Riskli bölgede skolyoz gelişmişse ameliyat esnasında daha kötü durumlar ortaya çıkabilir bu yüzden skolyozun nerede ortaya çıktığı önemlidir.

Cevap Bırakın