Soğuk Algınlığı Tedavisi; Soğuk Algınlığı Nasıl Geçer?

Soğuk Algınlığı Tedavisi; Soğuk Algınlığı Nasıl Geçer? Kışın gelişi çoğunlukla hava durumundan belli olsa da burnunuzun aktığını hissettiğinizde “kış gelmiş” demeniz de mümkündür. Çoğu bünye kış aylarının gelmesi, mevsim değişiklikleri ile soğuk algınlığına yakalanabilir. Sadece kış ayı için değil, yaz ayına geçildiğinde ve ara iklimlerde de kişiler bünyesine göre soğuk algınlığına yakalanabilir. Peki soğuk algınlığı nedir; nasıl tedavi edilir?

Soğuk Algınlığı Tedavisi; Soğuk Algınlığı Nasıl Geçer?

Soğuk Algınlığı Tedavisi; Soğuk Algınlığı Nasıl Geçer?

Soğuk Algınlığı Tedavisi; Soğuk Algınlığı Nasıl Geçer?

Üşütmeye bağlı olarak meydana gelen, burun akıntısı, boğaz kaşıntısı, ve halsizlik ile kendisini gösteren, nezle, bronşit gibi hastalıklara benzeyen ve en sık görülen, üst solunum sisteminin bozulmasına sebep olan bir enfeksiyon hastalığıdır.

Genelde koronavirüsler veya rhinovirüsler sebebiyle meydana gelen hastalık insan vücudunun bitkin düşmesine, bazı semptomlar sergileyerek yaşam kalitesinin azalmasına sebep olur.

İnsan vücudu her ne kadar virüslere zamanla bağışıklık kazanabilse de soğuk algınlığına sebep olan yüzlerce virüse karşı tam bir savunma kazanamaz. Soğuk algınlığının yıllardır süregelen ve engellenemeyen bir hastalık olma sebebi de bundan kaynaklanmaktadır.

Soğuk Algınlığının Sebepleri Nelerdir?

Çocuklarda yılda ortalama 6 ile 10 kez görülebileceği gibi, yetişkinlerde 2 ila 4 kez arasında görülebilen hastalığın başlıca sebepleri şunlardır.

 • Kreş, okul gibi alanlarda ve toplu taşımalarda kalabalık ve oksijen azlığından kaynaklanan virüslerin kolay bulaşabilmesini sağlayan ortamlarda bulunmak.
 • Başka bir hastalık yada sağlıksız beslenme, gıda yetersizliği, kirli sular ve benzeri sebeplerden bağışıklık sisteminin savunmasız olması.
 • Kirli, pis ve hastalıklı yüzeylere dokunmak, virüs bulaşmış olabilecek ortamlarda bulunmak.
 • Başkalarına ait özel eşyaları kullanmak, hastalık virüsü bulaşmış t-shirt veya bezleri kullanmak.

Soğuk Algınlığı Nasıl Bulaşır?

Soğuk algınlığına virüslerin sebep olduğunu belirtmiştik. Başlangıç belirtilerinin ardından 2 ile 4 gün arasında tam bulaşıcı hale gelen hastalık, üç haftaya kadar bulaşıcı özelliğini korumaktadır.

Hastalığa maruz kalmış birey, kendisi de bir taşıyıcı haline geldikten sonra nefes alma verme yoluyla ve diğer vücut atıkları yoluyla dışarıya viral partiküller yayarak virüsü havaya ve maddelere karıştırmaktadır. Hapşırma, öksürme, tükürme gibi eylemler virüsün daha fazla ve hızlı yayılmasına sebep olur. Bu birey ile yakın temas kurmak, kullandığı objeleri kullanmak, el sıkışmak ve tensel temas kurmak hastalığın bulaşması için yeterlidir.

Hastalık virüslerinin 3 haftaya kadar bulaşıcı olmasından ötürü, kullanılan objeler de pasif virüs taşıyıcı konumundadır.

Soğuk Algınlığı Belirtileri Nelerdir?

Soğuk algınlığının seviyelerine göre belirtileri de değişmektedir. Temel ve yeni başlamış bir soğuk algınlığında hafif belirtiler görünecekken, ilerlemiş ve farklı hastalıklara sebebiyet verebilecek soğuk algınlıklarında belirtiler de farklı olacaktır.

Yaygın görülen ve temel belirtiler şunlardır:

 • Burun akıntısı
 • Burunlardan bir yada ikisinin tıkanması
 • Boğazda kaşıntı, öksürük hissi, ağrı
 • Hapşırma ve gözlerde yaşlanma
 • Seste değişme
 • Boğaz kuruması

İlerlemekte olan ve başka hastalıklara sebebiyet verebilecek seviyelerdeki soğuk algınlığında ise şu belirtiler gözlemlenebilir:

 • Öksürük
 • İştahta azalma
 • Baş ağrısı, halsizlik
 • Kaslarda ağrı ve yorgunluk hissi
 • Geniz akıntısı
 • Titreme

Ateş genellikle iki belirti tipinde de görülmemektedir.

Soğuk Algınlığı Tedavisi; Soğuk Algınlığı Nasıl Geçer?

Soğuk algınlığının toplumlarda çok sık rastlanması sebebiyle çok fazla da tedavi yöntemi geliştirilmiştir. Her ailenin çocuklarında ve kendisinde uyguladığı ve bilinir yöntemler ve metotlar bulunmasının yanı sıra kimi zaman tehlikeli hale gelebilecek soğuk algınlıkları da meydana gelebilmektedir. Böyle durumlarda, özellikle küçük çocuklarda ev tedavisi yerine doktor tedavisi tercih edilmelidir.

Evde uygulanabilecek bazı tedavi tavsiyeleri şunlardır:

Bol Sıvı Takviyesi: Su, vücudun yapı taşlarından biri olması yanı sıra, birçok hastalığın da tedavi edilmesi ve bastırılmasında büyük önem arz etmektedir. Soğuk algınlığı sırasında bol bol su takviyesi yapılmalı, tuvalet ihtiyacı artsa da sıvı alımı sürdürülmelidir.

Dinlenmek: Dinlenmek vücudun savunma mekanizmasının işini yapması için ona imkan tanımaktır. Vücudunuz başka fiziksel ve mental eylemlerle meşgulken savunma mekanizmasına ayırdığı enerji ve güç azalır. Bu durumda iyileşme yavaşlar, hastalık anında vücudunuzun tüm performansının tedaviye harcanması gerekmektedir.

Tuzlu Su: Tuzlu su, karışımı içerisinde bulunan gerekli kimyasallar ile enfeksiyona sebep olan virüslerin temizlenmesinde faydalı olacaktır. Tuzlu su ile yapacağınız gargara ve burun lavajı hem sizi rahatlatacak hem de hastalığı bir nebze azaltacaktır.

Basit İlaçlar: Doktor önerisi her zaman doğru tercih olsa da, kısa dönem soğuk algınlığında, eczacınızın tavsiye edebileceği ve reçetesiz yazabileceği düşük seviyeli ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar hastalığın bastırılmasında yardımcı olacaktır.

Buhar: Soğuk algınlığının sebep olacağı boğaz kuruluğu ve ağrısına karşı, ayrıca genizde meydana getireceği daralmadan dolayı vücudunuz çok konforsuz ve rahatsız hissedecektir. Bunun önüne geçmek için nemli, oksijeni bol olan ortamlarda istirahat etmeniz gerekmektedir. Eğer buna imkan bulamıyorsanız, soğuk buhar meydana getiren araçlardan (buhar makinesi) kullanarak odanızın buhar dengesini düzenleyip nemlenmesini sağlayabilirsiniz. Ancak unutmayın, bu buhar, kaynar su buharı değildir.

C Vitamini: C vitamini, virüslere bağlı hastalıklarda birincil tercih olmaktadır. Portakal, mandalina ve türevi turunçgiller başta olmak üzere, c vitamin içeren tüm gıdalar, hastalığa karşı savaşan bağışıklık sisteminize birer savaş desteği ve cephanesi olacaktır. C vitaminini vücudunuzdan eksik etmediğiniz sürece vücudunuz hastalıklara karşı savaşırken daha güçlü ve daha hızlı davranacak, yataktan bir an önce kalkmanız sağlanacaktır.

Sarımsak: Sarımsak, antibakteriyel içerikleriyle vücudunuzda antibiyotik görevi görecek ve sisteminizin temizlenmesini sağlayacaktır. Çok değil, birkaç diş sarımsak ağız kokusu yapsa da, hastalığı yenmenizde etkili rol oynayacaktır.

Zencefil: Soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıklarda bir numaralı tercih olan zencefil, en etkili besinlerdendir. Zencefil çayı gibi rahatlıkla hazırlayabileceğiniz zencefil ürünleri, hastalığı atmakta size yardımcı olacaktır.

Bal: Birçok hastalıkta, hatta sivilce tedavisinde dahi etkili olan bal, soğuk algınlığında da sizi yalnız bırakmayacaktır. Direk olarak yada süt gibi içeceklere karıştırarak tüketeceğiniz bal, vücudunuzu sarmış olan virüslere karşı direnç olacaktır.

Tarçınlı Su: Bir bardak suya kattığınız öğütülmüş yada öğütülmemiş tarçın hem soğuk algınlığınıza iyi gelip boğaz ağrısını dindireceği gibi, hem de vücudunuzun yağ yakmasına iyi gelecektir. Diyetlerde de etkili olan tarçın, soğuk algınlığında da sağlıklı bir besindir.

Çorbalar: Adında da kendisini bulmuş soğuk, algınlığın sebeplerindendir. Soğuğun vücuttan atılması, bağışıklığın artırılması için sıcak çorbalar vücudunuzun direncini ve korunmasını artıracaktır. Başta tavuk çorbası olmak üzere damak tadınıza göre diğer çorbaları da tercih edebilirsiniz. Ancak tavuk çorbası içerisindeki vitaminlerle size erken bir iyileşme sağlayacaktır.

Tüm bu tavsiyeler, vücudunuzun kısa sürede kendisini toplaması ve sağlığına kavuşması için etkili olacaktır. Hastalığa yakalanmadan önce de bu maddeleri günlük hayatınızda uygulayarak, ileride hastalığa yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz. Hastalıktan uzak kalmak için şu maddelere de dikkat edebilirsiniz:

 • Kapalı ortamlarda çok durmamaya çalışın.
 • Mevsim değişimlerinde giysilerinizi doğru seçin.
 • Hastalık olma ihtimali olan yerlere(hastane vb.) gitmemeye çalışın.
 • Hastalanmış insanlardan bir süre uzak durun.
 • Toplu taşıma vb. Yerlerde yada elden ele dolaşan paralara temastan sonra ağız burun gibi açık ve kanla karışan parçalarınıza dokunmayın.
 • Daima temiz olmaya çalışın, elinizin ve cildinizin temiz olduğundan emin olun.
 • Bağışıklığınızı güçlendirecek besinler tüketin.

Cevap Bırakın