Suyun Sağlık Açısından Önemi Nedir?

Makalede Neler Var?

Suyun Sağlık Açısından Önemi Nedir?

Su hayatımız için olmazsa olmaz bir kaynaktır. Vücudumuz düşünüldüğünde suyun ne denli önemli olduğunu anlamamak mümkün değil. İnsan beyninde %85 ‘inde su bulunurken kaslarında %70’i inde su bulunuyor. Kanımızdaki su oranı ise %80’dir. Bu nedenle sağlık için su oldukça önemlidir.

 Günde Ne Kadar Su Tüketilmeli?

Gün içinde su tüketmenizi zorunlu hale getiren gün içinde kaybettiğimiz su miktarlarıdır. Sağlıklı bir birey Diyetisyen Dilara İsmailoğlu’nun açıklamalarına göre gün içinde 2000 kalori harcamaktadır. Kaybettiğimiz her 15 kalori başına ise vücudumuzdan atılan su miktarı 1 yemek kaşığına eş değer. Gün içinde kaybedilen 2000 kaloriyle vücuttan atılan suyun yerine konulması için en az 8 bardak su içilmesi tavsiye edilmektedir.

Spor yapan kişilerin ise vücuttan attıkları su miktarı daha fazla olduğu için daha fazla su tüketmeleri gerekmektedir.

Burada bilinmesi gereken en önemli konu ise çay, Nescafe gibi kafeinli içeceklerin ya da meyce sularının su yerine geçmediğidir. Su dışında içilen içecekler idrar söktürücü göreviniz görerek vücudunuzdan daha fazla su atılmasını sağlamaktadır. Bu da size her içtiğiniz çay ya da kahve için tüketmeniz gereken günlük su miktarına bir bardak ilave etmeniz anlamına gelmektedir.

 Suyun Faydaları Nelerdir?

Özellikle bayanların bildiği gibi su cildin güzelleşmesi konusunda en doğal içeceklerdendir. Kabız olmanın önüne suyla geçebilirken hücrelere besin ve oksijen taşınması konusunda da en etkili kaynaktır.

Gün içinde yeterince su tüketmeniz vücut ısınızın dengede olmasını sağlamaktadır. Kan dolaşımının hızlanması sağlarken beyin, omurilik gibi önemli organları da dış etmenlere karşı korumaktadır.

Özellikle kilo verme sürecinde olan beylerin ve bayanların su tüketmesinin altının çizilmesinin nedeni yapılan diyetle ve sporlar yakılan yağların ve atık maddelerin suyla vücuttan atılması sağlanmaktadır.

Cevap Bırakın