Testislerin Zarar Görmesi

Testislerin Zarar Görmesi- Erkeklerin cinsel organı olan testisler, iki tanedir. Bir tanesi öbüründen biraz daha büyüktür. Bu sayede birbirlerine baskı uygulamaları önlenmiştir. Kastan yapılmış bir torba içerisinde bulunan, yumurta şeklindeki erkek üreme organıdır. Testisler, testesteron hormonunu salgılar, sperm üretimini sağlar. Ayrıca bir takım erkeklere özgü fiziksel özelliklerin gelişimini sağlar.

Testislerin Zarar Görmesi

Testislerin Zarar Görmesi

Testislerin Zarar Görmesi

Testislerin zarar görmesi ciddi sorunlara yol açabilir. Kadın üreme hormonu gibi içte bulunmadığı içinde darbe alması muhtemeldir. Öncelikle testislere gelen en ufak bir darbenin acısı dahi çok şiddetli olur. Dokulardaki süngerimsi yapı ve hareket esnekliği bu darbeleri daha az hasarla atlatmayı sağlayacaktır. Geçmeyen ağrı, şişlik, yara ve morarma durumlarında acilen doktora görünülmesi gerekmektedir.

Halk ağzıyla hasar alan kişinin idrar yapması, zıplamasının hiç bir faydası olmayacaktır. Çok sert darbeler yumurtanın içerisinde ya da yumurta zarında yırtılmaya, kanamaya sebep olabilir. Eğer tedavi edilmezse penisin sertleşmesi ile görevli dokular zarar görebilir. Peniste eğrilik görülebilir. Bu eğriliğin tedavisi ise çok uzun ve zorlu olacaktır.

Alınan darbe çok şiddetli değilse bir ağrı kesici ile geçiştirilebilir. Şiddetli ve önemsenmeyen bir ağrı sonrası bahsedilen belirtileri gören hastalar hekime gitmezlerse cinsel bozukluklar, kısırlık ve hormonal dengesizlikler yaşama olasılıkları yüksektir.

Testis Ağrısının Diğer Sebepleri

Darbe dışında başka nedenlerle de testis ağrısı yaşanabilir. Travma geçiren bir erkeğin ani korku sonrası testisleri şişebilir ve bu ağrıya sebep olacaktır.

Testis torbalarının dolanması sonucu testise kan gitmediğinde ağrı hissedilir. Bu çok ciddi bir durumdur. Tedavisi ameliyat gerektirir. Torbaların bükülmesi 7-14 yaş grubu genç bireylerde kan akışının engellendiği ve ağrılı durumlardır. Epididim iltihabı denilen, aktif cinsel hayatı olan erkeklerde görülen hastaların testisi ağrıyacaktır. Kasık fıtığı olan erkeklerinde testisinde baskı olduğundan ağrı ve şişme gerçekleşir.

Cevap Bırakın