Ünlü Diş Hekimlerinin Sağlık Önerileri

Düzenli ve doğru yapılan her diş bakımı hem gülüşümüz de ki estetik hem de sağlık açısından oldukça önemlidir. Ağız ve diş sağlığı ihmal edildiğinde vücutta farklı hastalıklarda meydana gelir. Bunlardan bazıları; kalp-damar hastalıkları, karaciğer sorunu, romatizmal hastalıklardır. Hatta kansere bile neden olabileceği söylenmektedir. Günde toplam yarım saat bir süre ile aşağıdaki önerilere dikkat ederek daha sağlıklı diş ve ağız yapısına ulaşabiliriz.

Ünlü Diş Hekimlerinin Sağlık Önerileri

Ünlü Diş Hekimlerinin Sağlık Önerileri

Ünlü Diş Hekimlerinin Sağlık Önerileri

1 3 Adımda daha sağlıklı dişler

Diş sağlığı için en iyi öneri günde her seferinde 10 dakika ile ağız bakımı 3 adımda tamamlanmalıdır. Sadece fırçalamak ve diş ipi kullanmak sağlık açısından yeterli değildir. Ağız içerisinde oluşan bakterilerin dağılmasını önlemek amacıyla bir gargara yardımı ile bakterilerden kurtulmak mümkündür. Gece uyumadan önce ağız temizliği ihmal edilmemelidir. Çünkü ağız gece boyunca bakteri üretmeye elverişli bir ortam haline gelir. Bunun için gece ağız bakımı dikkatli yapılmalıdır. Sabahta aynı şekilde uyanıldığında dişleri fırçalamak dişlerde ve ağızda bulunan bakterilerin vücudumuza girmesine engel olmaktadır. Diş sağlığı için doğru fırçayı seçmek önemlidir. Sert fırçalar dişlerimize ve diş etlerimize zarar verir. Bunun için genelde ünlü diş hekimleri küçük başlı ve yumuşak diş fırçalarını önermektedir. Dişler kanadığı takdirde ise diş fırçalamaya ara verilmelidir. Bu kanama süresi 2 haftayı buluyorsa mutlaka bir diş doktoruna gözükmek gerekmektedir.

2 Dişlere faydalı yiyecekler tüketmek

Dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisidir. Elma, kereviz, havuç, çilek gibi dişlere yardımcı lifli besinleri tüketmek diş sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Bu doğal lifli besinlerin tükürük ile birleşmesi sonucu diş temizliğine fayda sağlarlar. Ayrıca şekerli gıdalar yedikten sonra örneğin çikolata, lokum gibi gıdalardan sonra dişler mutlaka fırçalanmalıdır. Sert kabuklu kuru yemişler de dişlerle kırılmamalıdır. Diş sağlığı için asitli içeceklerden uzak durulmalı ve daha çok doğal maden suyu ve meyve suyu tercih edilmelidir. Asitli içecekler hem diş yapısına hem de ağız sağlığına zarar vermektedir.

3 6 ayda 1 doktora başvurun

Diş sağlığı için 6 ayda 1 doktora başvurmak gerekmektedir. Doktora başvurmak için illa gözle görülen bir hastalık olması şart değildir. Dişimizde ise bizim göremediğimiz değişimler meydana gelir. Çürükler bizim göremediğimiz yerlerde olabilir. Bunun için ise ve erken tedavi görmek amacıyla da her 6 ayda 1 mutlaka diş doktoruna gözükmek gerekmektedir. Hekim açısından bu süre bile fazladır. Ünlü Diş Hekimi İlker Arslan ” İleride oluşabilecek sistematik rahatsızlıkların önüne geçebilmek için ağız ve diş bakımını düzenli yapmak, koruyucu ve önleyici tedavileri yaptırmak gerekmektedir” demiştir.

Cevap Bırakın