Vücudumuzdaki Benler Ne Zaman Tehlikeli Olur?

Vücudumuzdaki Benler Ne Zaman Tehlikeli Olur?

Benler

Benler vücudumuzun çeşitli yerlerinde olan doğuştan veya sonradan oluşan küçük büyük lekelerdir. Vücudumuzdaki benler ne zaman tehlikeli olur Hemen her yetişkin insanda birkaç adet ben vardır. Halk arasında normal görülen bu benlerin bazıları zararsız olsa da bazılarının sağlığımız açısından tehlike ürettiği durumlar ortaya çıkabiliyor. Uzmanlar vücudunda çok ben olan insanlara yıllık dermatolojik testten geçme önerileri sunuyor. Çünkü cildimizdeki benler özellikle değişik görünümlü ve hızla büyüyen benler cilt kanserine neden olabiliyor. Değişik ve pigmentte olan bir lezyonun saptanması durumunda hemen bir dermatoloji uzmanına başvurmanız gerekmekte.

Ölümcül Olabilir

Benlerin sebep olduğu, cilt kanserleri kabaca ikiye ayrılır. Bunlar, melonum ve melonum dışı. Malign melanom deriye rengini veren melanosit adı verilen hücrelerden gelişerek oluşuyor. Cilt kanserleri arasında yüzde 4 oranında görülmekte ve en ölümcül kanserlerden olması nedeniyle önemli bir yer taşıyor. Yıl geçtikçe oran artıyor fakat artışın sebebi saptanamıyor.

Vücudumuzdaki benler ne zaman tehlikeli olur Risk faktörlerini ise, ozon tabakasında meydana gelen hasar, güneş ışığına aşırı maruz kalma, çocukluk çağında oluşan güneş yanıkları oluşturuyor.

Yine En Önemlisi Erken Tanı

Geç kalınmış bir tanıda bu cilt kanserinin tedavi şansı kalmayabiliyor. Uzmanlar kişilerin ayda bir aynada kendilerini muayene etmelerini ve bu muayenede ayak tabanını, avuç içini, tırnak yataklarını ihmal etmemeleri gerektiğini söylüyor.

 

 Vücudumuzdaki benler ne zaman tehlikeli olur. Benleriniz şu şekilde ise erken tanıya yardımcı olun ve doktorunuza başvurun, benler asimetrikse, çevresinde düzensizlik varsa, çapı 5 mm den büyük ise, üzerinde kanama veya kaşıntı varsa, avuç içi ve ayak tabanında bulunan benlerde kahverengi renk değişimleri varsa. Bunlar malign melanom işareti olabiliyor. Bu basit ve kendinizin elinde olan erken tanı hayatınızı kurtarabilir.

Cevap Bırakın