Vücut Kitle Endeksiniz Kaç?

Vücut Kitle Endeksiniz Kaç?

Vücut kitle endeksi, bir kişinin bedenindeki yağ oranının kabaca hesaplanmış değeridir. Basit bir formülle belirlenebilir. Vücut ağırlığının kilogram cinsinden değerinin, boyun metre birimindeki değerinin karesine bölünmesiyle bulunur. Yani 70 kg, 1,80 boyundaki birinin vücut kütle endeksi: 70/ (1.80 x 1.80) = 21,60 şeklinde hesaplanır.

Vücut Kitle Endeksi Kaç Olmalıdır?

Sağlık bakanlığı verilerine göre beden kütle endeksi eğer ;

-18,5 kg/m2 altında ise zayıf

-18,5 ile 24,9 kg/m2 arasında ise normal

-25 ile 29,9 kg/m2 arasında ise fazla kilolu

-30 ile 34,9 kg/m2 arasında 1. derece obez

-35 ile 39,9 kg/m2 arasında 2. derece obez

-40 kg/m2 üzerinde ise 3. derece morbid obez olarak tanımlanır.

Zayıflama sürecinde ilk adımda vücut kütle endeksini hesaplayıp, sağlıklı bir forma kavuşmak için kaç kilo olmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Örneğin boyunuz 1,60 m ise Sağlık bakanlığının standartlarına göre maksimum vücut kütle endeksi 24,9 olduğundan. Yukarıdaki formülü tersine çevirdiğimizde, 24,9 x 1,60 x 1,60 = 63,7 kg gibi bir değer elde ederiz ki bu, bu 1,60 boyunda bir yetişkinin altında kalması gereken ağırlıktır.

Bazal Metabolizma Hızı Hesaplanabilir

Bu gibi bilimsel hesaplamalarla hareket ettiğimizde hem mevcut durumu daha gerçekçi analiz edip, hem de daha etkili hedefler koyabiliriz. Ayrıca beden kütle endeksinden yola çıkarak bazal metabolizma hızı denilen önemli bir değer daha hesaplanabilir. Bu değer, hiç hareket etmesek dahi, vücudun sindirim, solunum, dolaşım gibi yaşamsal faaliyetler için kendiliğinden harcadığı enerji miktarıdır. Elde edilen bu veriler kullanılarak, kişinin günlük aktivite miktarı da hesaba katılarak günlük alınması gereken kalori miktarı kolayca belirlenebilir. Böylece herkesin kilo almak ya da vermek gibi amaçları doğrultusunda ideal diyeti yapması mümkün olur.

Cevap Bırakın