Vücut Tipi Nedir? Hangi Vücut Tipine Sahibim

Vücut Tipi Nedir? Hangi Vücut Tipine Sahibim sorusunu bu makalemizde yanıtlamaya çalışacağız. Bu konuda vücut tipi olarak Mezomorf, Ektomorf ve Endomorf Vücut tiplerine değineceğiz.

Vücut Tipi Nedir? Hangi Vücut Tipine Sahibim

Vücut Tipi Nedir? Hangi Vücut Tipine Sahibim

Vücut Tipi Nedir? Hangi Vücut Tipine Sahibim

Mezomorf Vücut Tipi

Mezomorf vücut tipine sahipseniz kalın kemikli ve atletik bir yapıdasınız demektir. Doğuştan atletik bir yapıya sahiplerdir. Kolay kolay kilo almazlar. Yağ yakmaları kolaydır. Vücut geliştirmeye en uygun vücut tipidir. Mezomorf vücut tipine sahip bireyler, dayanıklılık ve güç gerektiren spor dallarında oldukça başarılıdırlar. Vücutlarında kolay kolay yağlanma olmaz ancak herkes gibi düzenli beslenmeye dikkat etmeleri gerekir.

Ektomorf Vücut Tipi

Ektomorf vücut tipine sahip bireyler doğuştan zayıf be incedirler. İnce kol ve bacaklara, dar omuzlara, yağsız bir vücuda sahip bireylerdir. Ektomorf vücut tipine sahip olan kişiler çok zor kilo alır, vücut şekillendirmeleri de kilo almaları kadar zordur. Bu yüzden günde 3000-4000 kalori almalıdırlar. Karbonhidrat ve protein ağırlıklı beslenmek kilo almalarına yardımcı olacaktır.

Endomorf Vücut Tipi

Endomorf vücut tipine sahip kişiler doğuştan geniş bir vücuda sahiptirler. Yavaş çalışan bir metabolizmaya sahip oluşları çok çabuk kilo almalarına neden olur. Endomorf vücut tipi için yağ kazanmak kolaydır, karbonhidrata düşkünlüklerinden dolayı kolayca vücutları yağlanabilir ancak yağ kaybetmek oldukça zordur. Kas yapmaya uygundurlar, kolay kas yapabilirler ancak düzensiz beslenme sonucu kas yapma süreçleri kısa sürebilir. Beslenmelerine her zaman dikkat etmek zorundadırlar.

Aslında insanın genetik yapısı da vücut tipinde oldukça büyük önem taşır. Bu yüzden vücut tipinizi gerekli estetik ameliyatları ile bozmak yerine size tavsiyemiz sağlıklı bir hayat sürmeniz. Tabii ki yağlanmalara karşı da sporu bırakmamız gerekli dengeli beslenme ve düzenli sporla vücut tipinizi en güzel seviyeye getirebilirsiniz. Buna nazaran da elbise seçimlerinize de dikkat etmeniz gerekiyor…  Bu kriterleri sağladığınız taktir hem şık hemde düzenli bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Cevap Bırakın