Vücutta En Sağlam Kalabilen Organımız

İnsan vücudu hiçbir şekilde taklit edilemeyecek kadar mükemmel bir düzende işleyen yapıya sahiptir. Tüm organlar sinir sistemleri, hormonlar ve kanda dolaşan çeşitli maddeler sayesinde sürekli iletişim halindeyken bir organın eksiğini diğeri tamamlamakta, gerektiği zamanlarda da birlikte çalışmaktadırlar.

Vücutta En Sağlam Kalabilen Organımız

İnsan vücudunda 200 çeşitten fazla yaklaşık 200 trilyon kadar hücre bulunmakta ve bu hücreler her saniye yenilenmektedir. Hiç durmadan çalışan insan vücudu zaman geçtikçe yaşlanmakta ve yorulmakta ancak hayatın devamlılığı için sağlam kalmaktadır. Bu süreç içerisinde de bazı organlarımız sağlık açısından diğer organlara göre daha dayanıklı kalmakta ve sağlamlığını korumaktadır.

İnsan Vücudunun En Sağlam Kalan Organı Hangisidir?

Vücutta En Sağlam Kalabilen Organımız

Vücutta En Sağlam Kalabilen Organımız

Bu mükemmel düzende yıllar boyunca diğer organlara göre daha az zarar gören ve en sağlam olan organımız, yaşam için görevinin yerine gelmesi zorunluluğu olan kalptir. Kalp olmadan insan yaşamı devam edemez. Kalbin 10 saniye boyunca durması sonucunda organlara yeterli miktarda oksijen ve besin kan ile pompalanamazken bu sürede en çok zarar gören organımız beyin olur. Oksijen ve besinsiz kalan beyin hücreleri 10 saniye içerisinde işlevsiz hale gelerek ölürler ve yenilenme imkânları bulunmaz.

Kalp Nedir, Ne İş Yapar?

Vücudumuzdaki en güçlü kaslara sahip olan bu mucizevi organ, her 60 saniyede 80 ile 100 defa arasında kasılarak kanın damarlar aracılığı ile akciğerlere ve diğer organlara aktarılmasını sağlar. Kalbin sağ tarafından akciğerlere giden kan oksijenlenip gerekli besine sahip olduktan sonra kalbin sol tarafına geri döner. Sol tarafta akciğerden gelerek biriken kan ise diğer organlara aktarılır ve böylece yaşamın devamı sağlanır. Tüm vücuda kan pompalayarak beslenmesini sağlayan kalp tüm bu hızlı döngü içerisinde aynı zamanda dinlenmeye de zaman bulur ve kendi kan dolaşımının gerçekleşmesini de sağlar.

Kalp Görevini Yerin Getirmezse Ne Olur?

Eğer kalp normalden daha hızlı yaşlanır ve sağlamlığını koruyamazsa bu durumda kasılma gücünü kaybeder damarlara pompalanan kan miktarı azalır. Damarlara aktarılan kan miktarının azalması ile birlikte de kan basıncı düşer, organlar sırayla iflas etmeye başlar. Kalbin kan pompalama fonksiyonun ani ya da yavaş yavaş olmasına göre bu durum değişiklik göstermektedir. Kalp krizi gibi ani bir olay sonucu kalbin durmasında özellikle beyin bu ani değişime uyum sağlayamaz ve fonksiyonlarının kaybolmasına yol açar. Kalp yetmezliği gibi yavaş yavaş gelişen bir fonksiyon kaybı sonucunda ise beyin ve diğer organlar bu değişime ayak uydurabilir ancak zamanla hasar görürler.

Cevap Bırakın