Yaş Ağaç Kırığı Nedir?

Yaş Ağaç Kırığı Nedir? Çocuklar koşmayı, atlamayı ve zıplamayı çok severler. Yetişkinlere göre daha aktif ve daha enerjik olan çocuklarda düşme ve çarpma sonucu kırıklar oluşabilmektedir. Çocuk dönemimde gelişim devam ettiği için kırık ya da çıkık olan kemiklerin tedavi edilmesi gerekmektedir. Tedavi edilmeyen kırıklarda çocukların gelişiminin durduğu veya yavaşladığı gözlemlenmektedir. Çocuklarda ve yetişkinlerde görülen kırıklar birbirine benzer olduğu halde kırıkların bazı farklılıkları da bulunmaktadır.

Çocuklarda Yaş Ağaç Kırığı

Yaş Ağaç Kırığı Nedir?

Yaş Ağaç Kırığı Nedir?

Uzmanlara göre çocukların kas iskelet sistemi yetişkinlerin kas iskelet sisteminden oldukça farklı olduğu söylenmektedir. Çocukların kemikleri kırıklar karşı daha çabuk bir iyileşme göstermektedir. Çocukların kemiklerinin yetişkinlerin kemiklerinden bir diğer farkı ise elastik yapıdır. Çocukların kemiklerin yetişkinlere göre daha elastik yani bir miktar bükülebilen yapıdadır. Çocukların kemiklerinin elastik olmasının nedeni ise kemik gelişiminin henüz tamamlanmamış olmasıdır.

Kırık Çeşitleri

Çocuklarda meydana gelen kırıklar sağlık alanında 5 farklı gruba ayrılmaktadır. Bunlar: Plastik deformasyon, buckle kırığı, yaş ağaç kırığı, tam kırık ve epifiz kırıklardır.

Yaş Ağaç Kırığı

Bu kırık çeşidi genellikle çocuklarda görülen bir kırık çeşididir. Yaş ağaç kırığında kemiğin bir tarafı kırılırken diğer tarafı tam olarak kopmamakla beraber sadece bükülmektedir. Uzmanların bu kırığa yaş ağaç kırığı demelerindeki temel neden çocukların kemiklerinin yaş ağaca benzetilmesinden kaynaklanmaktadır. Yaş ağaç kırığı çocuğun kemiğinin bükülmesi ile meydana gelmektedir. İki taraflı kemiğin bir tarafı kırılmış diğer tarafı ise eğilmiş durumdadır. Bu kırık tipinde eğilen tarafta deformasyon olmaması için kırılma işlemi gerçekleştirmek gerekmektedir. Yani eğilmenin düzeltilebilmesi için kırık olmayan taraf kırılmaktadır.

Kırıkların birçoğu atel ve alçı yardımıyla düzeltilebilmektedir. Bir çok kırık alçı yardımıyla kaynama imkanına sahiptir fakat bazı durumlarda ameliyat gerekebilmektedir. Çocukların kırık kemiklerinin kaynama süresi yetişkinlere oranla daha kısadır. Bu yüzden çocuklar hızlı bir iyileşme göstermektedirler.

Cevap Bırakın