Yaşam Standartlarının Yükseltilmesi Ve Sağlık

Yaşam Standartlarının Yükseltilmesi Ve Sağlık- Yaşam için sağlık en önemli unsurlardan bir tanesidir. Çünkü sağlık olmadan yaşamın hiç bir tadı kalmaz, öyle ki kanser, uzuv kesilmesi gibi bazı ağır hastalık ve kazalara maruz kalmış kişiler ölmek istemektedirler. Bu nedenle de sadece bir kere gelinen hayatta, sağlık elde edilmesi ve korunması gereken en kıymetli şeylerin başında gelmektedir. Sağlıklı olmak sadece kendimiz için değil aynı zamanda ailemiz ve diğer sevdiklerimiz içinde gereken bir kavramdır.

Bu nedenle de sağlık çevreden bağımsız düşünülemez. Aynı zamanda sağlık tanımı sadece fiziksel rahatsızlıkları değil, zihinsel ve ruhsal durumları da içermektedir. Fiziksel olarak sağlıklı bir birey yoğun bir depresyon geçiyor ve hatta kendine zarar vermek istiyor olabilir. Yaşam boyunca, yani insanın doğumundan ölümüne kadar geçen sürede, sağlık sürekli çeşitli tehlikeler ile karşı karşıya kalmaktadır. Ve bireylerin görevi hem kendi sağlıklarını hem de çevre sağlığını yükseltmek ve korumak olmalıdır.

Yaşam Standartlarının Yükseltilmesi Ve Sağlık

Yaşam Standartlarının Yükseltilmesi Ve Sağlık

Yaşam Standartlarının Yükseltilmesi Ve Sağlık

Sağlığın Yükseltilmesi Neleri Getirir?

Sağlık, kıymeti ve değeri hemen anlaşılmayan ve daha çok yokluğunda fark edilen kavramlardan bir tanesidir. Aynı şekilde sağlığın getirdiği olumlu durumlar da çoğu zaman göz ardı edilmektedir. Sağlığın korunması ve geliştirilmesi ile yani yükseltilmesi ile insan hayatında büyük ve önemli değişiklikler olur. Uykunun düzene konması ve dengelenmesi ile birey, sabahları gereken saatte ve zinde kalkacaktır.

Enerjisi ile çevresini de etkileyerek sosyal olarak kabul görmesini kolaylaştıracaktır. Dengeli beslenme ve günün en önemli öğünü olan kahvaltının proteinden zengin tutulması, bireyi hastalıklara karşı koruyucu bir kalkan görevi görecektir. Sigara ve diğer tütün ürünleri ile alkol tüketiminin mümkün olduğunda az tutulması, bireyi ileri yaşlarda birçok hastalıktan uzak tutacak ve hastalıkların getirdiği maddi manevi kayıplardan kurtaracaktır.

Yaşam Standartlarının Sağlık Üzerine Etkisi

Yaşam standardı ile sağlık birbirini tamamlayan iki unsurdur. Sağlığın korunası ile yaşam standardı yükseltilebilir. Aynı şekilde yaşam standardının yüksek tutulması ile de, örneğin maddi açıdan zorluk çekmeyen birinin gereken gıdaları gereken miktarda alabilmesi, sağlık korunabilir ve geliştirilebilir. Sağlığa kavuşmak için illaki yüksek bütçelere de gerek yok tabi ki ancak ekonomik durumlarda göz önüne alındığında her hafta yenilmesi gereken kırmızı et ve balık gibi ürünlerdeki fiyat artışı, halkın bazı kesimini zorlamakta ve yeterince sağlıklı bir beslenme sürdürmelerinde engel olmaktadır. Standart bir beslenme ve diğer sağlık gereksinimleri içinde bazen iyi bir bütçe gerekmektedir.

Cevap Bırakın