Yazın Sağlıksız Güneşlenmeden Oluşan Yanıklar

Yazın Sağlıksız Güneşlenmeden Oluşan Yanıklar

Özellikle güneşin en etkili olduğu yaz mevsiminde uzun süre güneşlenmek, gereğinden fazla güneşe maruz kalmak sağlıksız güneş yanıklarına sebep olur. Genellikle güneşlendikten sonraki 2-3 saat içerisinde güneş yanıkları kendini gösterir. Cildin ultraviyole ışınlarının zarar verici etkilerinden korunması için vücudumuz melatonin denilen sağlık açısından önemli bir koruyucu bir madde üretir. Bu madde güneşin zararlı etkilerini en az seviyeye indirerek cildi korumayı sağlar. Koyu tenli kişilerde bu madde daha fazladır, dolayısıyla ışınlardan daha az etkilenirler. Açık tenli kişilerin kendilerini daha fazla korumaya dikkat etmeleri gerektiği unutulmamalıdır.

Güneşlenmeden Oluşan Yanıklar

Yazın Sağlıksız Güneşlenmeden Oluşan Yanıklar

6 yaşın altındaki çocuklar ve 60 yaş üzeri insanlar güneşten daha çok etkilenirler. Sıcak yaz mevsiminde uzun süre güneş altında çalışan kişiler 1. derecede etkilenirler.

Güneş Yanıklarının Belirtileri

Güneş yanıklarının belirtileri cilt tipine göre, kişiden kişiye değişmektedir. Alınan önlemlerin cilt tipine göre ayarlanması gerekir. İlk hissedilen yanma hissiyle başlayan hafif ya da orta derecede kızarıklıklarla kendini belli eder. Bu kızarıklıklar ağrılı ve sertleşen deri yüzeyine dönüşebilir. Deriye dokunulduğunda ortaya çıkan acı hissi dikkate alınmalıdır. Derinin su toplamaya başlaması son görülen evredir. Bu aşamada tedavi amaçlı tedbir alınması gerekir.

Şiddetli güneş yanıklarında deride ödem meydana gelir ve ateş yükselmesi baş gösterir. Üşüme, halsizlik, susuzluk hissi oluşmuşsa iyi bir dinlenme süreci gerektirir.

Güneş Yanıklarına Karşı Önlemler

Güneş yanığı oluştuktan sonra cildi onarmaya çalışmaktansa, yanık oluşmadan, güneşten koruyan yüksek faktörlü ürünler kullanmak daha etkilidir. En önemlisi güneş altında kalınan süreye dikkat etmek, günün belli saatlerinde güneşe çıkmamaktır. Güneşin en zararlı olduğu saatler 12.00-16.00 arası saatlerdir.

Güneşlenme sonrası alınacak ilk duşun ılık olması önemlidir. Duş sonrası kullanılacak bazı yanık önleyici kremler iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Aloe Vera Jeli yanık konusunda tedavi edici özelliğe sahiptir. Düzenli olarak kullanımı güçlü etki sağlar. Bunun yanında ilk akla gelenler arasında buz kompresi yapmak gelir. Bir poşete buz doldurarak, buz dolu poşeti güneşten yanmış derinin üzerinde tutmak acı hissini azaltacaktır.

Eğer güneşin altında çok fazla kaldıysanız, yanıklar oluşmadan da bol sıvı tüketip kendinizi koruma altına alabilirsiniz. Bol miktarda sıvı tüketmek hem vücudun soğuması için hem de terlemeyle kaybedilen suyu geri kazanmak için gereklidir. Düzenli su tüketimi aynı zamanda vücuttaki su miktarının azalmasından dolayı susama ve bayılma hissinin oluşmasına da engel olur. Ayrıca uzun süren ağrılı semptomlarda bir dermatoloji uzmanına gitmeniz tavsiye edilir.

“Bronzlaştırıcı kremler ile güneşsiz, hızlı ve sağlıklı bronzlaşmak mümkün mü?” Başlıklı Makaleyi Okuyabilirsiniz.

Bronzlaştırıcı kremler ile güneşsiz, hızlı ve sağlıklı bronzlaşmak mümkün mü?

Bir Yanıt Bırakın