Yeni Doğan Bebeklerde Genel Sağlık Problemleri

Yeni Doğan Bebeklerde Genel Sağlık Problemleri

Yeni Doğan Bebeklerde Genel Sağlık Problemleri

Yeni Doğan Bebeklerde Genel Sağlık Problemleri

Lekeler

Lekeler, doğan bir bebeğin ilk haftalarında vücutlarında kızarıklıklar oluşabilir. Çoğu yeni doğmuş bebeklerde görülen bu hastalığa kurdeşen adı verilir. Bu hastalık kalıcı olmamak ile birlikte, geçici bir hastalıktır. Bazı bebeklerde zaman içerisinde yok olduğu gözlemlenmiştir.

Lekeler İçin Önlem

Bu hastalığın bebek üzerindeki durumu mor rengi aldıysa ve orta kısımlarında irin oluşmuş ise öncelikle yapmanız gereken tek şey doktora gidilmelidir.

Konak

Bebeklerin genel bir doğum sonrası baş kısımlarında oluşan egzamanın kabuklaşmış parçalarına konak denir. Nadir zamanlarda yeni doğan bebeğin yüz bölgesine ve popo kısmına yayılır. Çoğu bebeklerde bir aylıkken meydana gelir. İlerleyen yaşlarında ise zamanla geçmesiyle bilinen bir hastalıktır. Görüntü olarak insanı etkilese de, yeni doğmuş bir bebek için olumsuz bir durum söz konusu değildir.

Konak Ve Bebek

Doktora gidilmeden bebek üzerinde oluşan konak rahatlıkla temizlenebilir. Banyo yaptırılacak bebek için konak temizlenmesi zeytinyağı ile mümkün olur. Banyodan bir saat kadar öncesinde, bebeğin başı zeytinyağı ile ovulmalıdır. Konak diye bilinen deri parçaları zeytinyağı sayesinde yumuşama gösterir. Zaman ilerlediğinde bebeği banyo sırasında, başındaki deri parçalarını temizlemek için bir tarak edinilmelidir. Tarak sayesinde bebek başındaki konak, ufak hamleler sayesinde ve bastırılmadığı müddetçe temizleme işlemi gerçekleşebilir. Tarak fazla bastırıldığı takdirde bebek başına zarar verilebilir. Dikkat edilmelidir.

Pişik

Yeni doğanlarda sıkça görülen bir hastalıktır. Deri tahrişi olarak bilinen bu hastalık, genellikle koltuk altlarında veya popo kısımlarında meydana gelir. Koltuk altının havasız kalması sonucu ve değiştirilmemiş alt bezinin bebeğin poposunda uzun süre kalması sonucu oluşur.

Pişik Ve Bebek

Bebeğin pişik olmaması için, uygun bir alt bezi alınması gereklidir. Alınan bu bezin sağlık açısından sıkça değişimi gerçekleştirilmelidir. Havaların sıcaklık derecesi arttığı takdirde bebeğin altı havalandırılmalıdır. Bu yapılan havalandırma bebeğin hoşuna gidebilir. Pişik için krem almak istenilirse herhangi bir doktorun tavsiyesi üzerine hareket edilmelidir.

Vajinal Kanamalar

Anneler üzerinden bebeklere geçen, vajinal bölgede akıntılar meydana gelebilir. Zaman içerisinde geçebilen bir hastalıktır. Fakat bu rahatsızlık bir haftadan fazla bir süre geçmemiş ise bebek bir doktora götürülmelidir.

Kusma

Bebek beslenirken kısa bir süre içerisinde ağız kısmından süt gelmesi, zaman zaman kaşıktaki besini sindirirken hava alması ile oluşur. Bu durum sağlık açısından normaldir. Çoğu bebekte görülen bu durum, mama yerken meydana gelir ve problem yaratılacak bir durum yoktur.

Bebeğin Kusması

Maması yedirilen bir bebek her öğünden sonra kusuyorsa ve ağız kısmı ve dudakları kurumaya başlamışsa bir doktora gidilmelidir. Çıkarılan kusmuğun rengi yeşil ise ve uyku problemleri giderek artıyorsa, uykudan uyanma problemi yaşanıyorsa kesinlikle bir doktora gidilmelidir.

“Bebekler İçin Yemek Tarifleri” Başlıklı Makaleyi Okuyabilirsiniz.

Bebekler İçin Yemek Tarifleri

Cevap Bırakın