Yüksek Tansiyon Belirtileri Nelerdir?

Yüksek Tansiyon Belirtileri Nelerdir? En çok rastlanan hastalıklar arasındadır. Çoğu insan yüksek tansiyon hastası olduğunu bile bilmemektedir. Tansiyon damarda oluşan basınç nedeniyle açığa çıkmaktadır. Yüksek tansiyon ve düşük tansiyon olmak üzere iki çeşidi vardır. Normal insanlarda tansiyon 120 mmHg, 80 mmHg’dir. Yüksek tansiyon organların işlevini yitirmesine bile neden olabilmektedir. Tedavi edilmediği sürece hayati sıkıntılara vesile olur.

Yüksek Tansiyon Belirtileri Nelerdir?

Yüksek Tansiyon Belirtileri Nelerdir?

Yüksek Tansiyon Belirtileri Nelerdir?

Yüksek tansiyon kalp krizine, beyin kanmasına ve gözlerdeki kılcal damarlara zarar vererek kalıcı görme kaybına da sebep olabilmektedir. Büyük tansiyonun 140 mmHg ve küçük tansiyonun 90 mmHg üzerine çıkmasıyla hipertansiyon tanısı konulmaktadır. Enseden başlayan baş ağrıları, burun kanaması, terleme, baş dönmesi, çarpıntı, nefes darlığı, kulak uğultusu, bulanık görme, idrara sıkça çıkma, kusma vb. birçok belirtiler gösteren yüksek tansiyon hastaları tedavilerini ihmal etmemelidirler.

Yüksek Tansiyon Tedavisi

Yüksek tansiyon hastaları öncelikle tuz ve tuzlu gıdalardan uzak durulması gerekmektedir. Fazla yemekten kaçınılmalı doymuş yağ tüketimini azaltılmalıdır. Tam tahıllı ürünler, meyve ve sebze tüketilmelidir. Sigara ve alkol kullanılmamalıdır. Kilosu var ise zayıflamalı gün içerisinde hareketli olunmalıdır. Önerilen ilaçları düzenli şekilde kullanılmalı ve kontroller için sıklıkla hastaneye gidilmelidir. Kronik bir hastalık olan yüksek tansiyon hastaları sürekli gözetim altında olunmalıdır. Strese sebep olan şeylerden uzak durulmalıdır.

Yüksek Tansiyon Nasıl Düşürülür?

Tansiyonunuz yükseldiyse hemen soğuk su ile başınızı yıkayabilirsiniz. Soğuk sinirleri uyararak tansiyonun düşmesini sağlar. Limon yiyerek tansiyonunuz düşebilir. Nar suyu ve greyfurt suyu da tüketilebilmektedir. En hızlı tansiyon düşürme yöntemi sarımsak yemektir. Aynı zamanda kekikte yüksek tansiyon düşürmektedir. Tuzsuz ayran da etkili tansiyon düşürme yöntemleri arasındadır. Yüksek tansiyon ölüm veya felç ile sonuçlanabilmektedir. Bu yüzden önlemler alınmalı tansiyonun nasıl düşebileceği hakkında bilinçli olunmalıdır.

Cevap Bırakın