Zerdeçal Bitkisinin Vücut Sağlığına Katkıları

Zerdeçal zencefil ile akraba olan bir bitkidir. Bazı bölgelerde Hint safranı olarak da bilinir. Zerdeçal doğal bir antioksidan olan kurkumin deposudur. Zerdeçalın kahverengi kabuğunun altında turuncu etli bir kısım vardır. Taze zerdeçalı bir sebze soyucu, soyma bıçağı ya da kaşık yardımı ile soyabilirsiniz. Taze zerdeçalı soyarken renk verdiği için eldiven kullanılması gerekebilir. Serin ve kuru yerde birkaç hafta saklanabilir. Kullanım alanı son derece geniş bir üründür.

Zerdeçal Bitkisinin Vücut Sağlığına Katkıları

Zerdeçal Bitkisinin Vücut Sağlığına Katkıları

Zerdeçal Bitkisinin Vücut Sağlığına Katkıları

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

Müthiş bir şifa kaynağı olan zerdeçalın sağlığa katkıları saymakla bitmiyor. Alzheimer ve kansere karşı oldukça etkili olan zerdeçalın aynı zamanda iltihap giderici özelliği de var. Romatizmal hastalıklarda, eklem yangınlarında, karaciğer hastalıklarında, karaciğer yağlanmasında birebirdir.

Zerdeçalın içerisinde kurkimin denilen bir madde var. Kurkimin denilen maddenin bilimsel olarak kansere karşı koruyucu olduğu saptanmıştır. Zerdeçal destekleri kanser tedavisinde kemoterapiye yardımcı olarak da verilebiliyor. Onun dışında zerdeçalın sindirim sistemine de faydası var. Özellikle safra taşı olanlar, safrasında çamurluk olanlar, gaz şikâyeti olanlar ve safra tembelliği olanlar için oldukça etkili. Hindistanda yapılan bir araştırmaya göre, Hindistan’da alzheimer oranının çok düşük olduğu saptanmıştır. Bunun sebebinin hindistanda çok kori tüketilmesi ve korinin ana maddesinin zerdeçal olmasından kaynaklandığını tespit ediyorlar. Alzheimer ve erken bunamaya karşı korunmak için de oldukça etkili olduğu bulunmuştur. Aynı zamanda kalın bağırsaklarında polip olanlar ve poliplerin kanserleşmesini önlemek içinde oldukça etkili. Ayuruveda tıbbında da zerdeçal çok önemli, çok güçlü bir antioksidan kaynağı olarak kullanılıyor.

Zerdeçal nasıl kullanılır?

Salatalara ince ince dilimlenebilir, pilavlara doğal renk katabilir, et yemeklerinde eti marine edebilir, baharat olarak kullanılabilir. Çay olarak tüketilebilir ya da suya bir tatlı kasığı zerdeçal tozu, 1 tatlı kaşığı bal katılarak da tüketilebilir.

Cevap Bırakın