Fitness Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fitness Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bireyler genel olarak daha sağlıklı bir hayat sürme adına farklı farklı spor branşlarına yönelirler. Günümüzde ise en popüler spor dalı için Fitness ya da diğer bir adıyla vücut geliştirme sporu tercih edilen spor dalları arasında ilk sırada. Fakat bu spor hakkında bilinen çok fazla yanlış var. Bundan dolayı yanlış spor anlayışı, birçok kişinin sakatlanmasına, zehirlenmesine, sağlık adına birçok tehlikeli unsurun ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

İlk Olarak Fitness ve Beslenme

Vücut geliştirme sporunda kaslarımızın en çok ihtiyaçlı olduğu besin, proteindir. Günlük olarak vücut ağırlığımızın 2 katı gramında yani kilo başı 2 gram protein alınmalıdır. Ortalama 200 gramlık bir tavuk sotede ve 200 gramlık ton balığında alacağımız protein miktarı 40 gramdır. Bu dengeyi her gün sağlayabilmek kolay olmadığı için, insanlar protein bar ya da protein tozları, protein içerikli içecekler gibi besinleri tercih ediyor. Fakat bu içecek ve tozlar insan bünyesinin kolayca sindiremeyeceği aromaları barındırıyor. Yani kullanmadan önce mutlaka uzman kişilere danışılarak tavsiye edilen markalar tercih edilmelidir.

Spora Başlama

Şimdi spora başlayacağınız ilk zaman size verilecek olan bir çalışma periyotu olacaktır. Fakat insan doğası gereği, her şeye hemen ulaşma isteğinin etkisi ile programa uymadan kendisine zarar verecek düzeyde olan antrenmanlara, ağırlıklara girişmekte. Fakat bu vücudun adale sistemine zarar verme riski taşıyor. Bu durumda sağlıklı bir yaşam için çıktığımız spor yolunda sağlık sorunlarıyla yüzleşmek zorunda kalıyoruz.

Doğru Alet Kullanımı

Vücut geliştirme sporunda önemli olan bir nokta da aletlerin doğru kullanımıdır. Spor salonu yetkilileri tarafından size gösterilen şekilde alet kullanımına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde yaralanmalara hatta ölümlere bile yol açmaktadır.

Fitness yaparken uymanız gereken kuralların başında, düzen gelmektedir; düzenli uyku, düzenli beslenme, düzenli spor ve doğru spor yapma bilgisidir. Bunlar fitness hakkında bilmeniz gereken en başlıca konulardır.

Cevap Bırakın