Pilates Topu Hareketleri Nelerdir?

Pilates Topu Hareketleri Nelerdir?

İngiltere de yaşayan astım ve romatizma gibi hastalıklar ile uğraşan Joseph Pilates tarafından geliştirilen pilates günümüzde çok yaygın olarak kullanılan bir egzersiz yöntemidir. Pilates egzersiz yöntemini isterseniz evinizde isterseniz spor salonlarında uygulayabilirsiniz. Pilates yapmak istediğiniz spor aletlerini artık günümüzde kolaylıkla her yerde bulabilirsiniz. Marketlerden ve spor malzemeleri satan mağazalardan kolaylıkla temin edilebilir bir hal almıştır. Set olarak satılan pilates malzemeleri artık çoğu market ve spor malzemeleri satılan yerlerde bulacağınız için artık fiyat olarak da baya uyguna gelmektedir.

 Pilates Topu İle Yapılabilecek Hareketler:

Son zamanların trendi haline gelmiş olan pilatesin yardımcı ve en başta gelen malzemelerinden biri olan pilates topu ile karın düzleştirme için topu göbeğinizin alt kısmına alıp ileri geri hareketler yapabilirsiniz. Kol ve bacak kaslarını geliştirmek için ayaklarınızın uç kısmına doğru alıp öne arkaya hareketler yapabilirsiniz. Kalça kaldırma, açma-germe, karın düzleştirme, kol gerdirme, sırt kaslarını geliştirme gibi birçok alanda kendinize yararlı egzersizler yapabilirsiniz.

 Pilates Setinin İçerisinde Bulunan En Önemli Malzemeler:

PİLATES MİNDERİ: Pilates yaparken hareketleri yaparken üzerinde bulunduğunuz sert zeminde daha rahat hareket etmenizi sağlar. Minderin kalınlığı ve uzunluğu çok fazla olmamakla birlikte 5-6 mm kalınlığı olabilir. Minder seçiminizde bazı markalarda bu minder sert olmaktadır. Minderiniz rulo yapılacak derecede yumuşak olmalıdır.

PİLATES TOPU: Pilates setinin içinde olmazsa olmaz malzemelerden bir tanesidir. Setin içerisinde bulunan bu top birçok hareketi yapmanızı sağlayacaktır. İsterseniz mekik çekerken isterseniz vücudunuzu ısıtma hareketleri yaparken isterseniz de gerdirme hareketlerinde kullanabilirsiniz. Pilatesin topunu vücudunuzun yapısına göre dilediğiniz gibi seçebilirsiniz. Bu çeşitli boyutlardaki pilates topu ile birçok hareket yapılabilmektedir.

PİLATES ÇEMBERİ: Pilates çemberi kişilerde meydana gelen ve sonradan kazanılmış olan duruş bozukluklarını düzeltmek ve vücudunuzu daha çok esnetmek için egzersiz öncesinde ve egzersiz sırasında birçok hareketi yapabilirsiniz.

GERDİRME BANDI: Gerdirme bandı kaslarınızın direncini arttırır. Gerdirme bantlarından 3 çeşit bulunmaktır. Esneklik yapılarına göre değişir yumuşak sert ve çok sert olmak üzere 3e ayrılır. Buda pilates yapma sıklığına ve kaslarınızın direncine göre kullanımınızı değiştirir.

Daha sonradan kullanım sıklığına göre eğer pilates topunuzda bir inme ve küçülme meydana gelirse buna daha önceden önlem almak için kolay ulaşabileceğiniz bir şişirme pompası kullanınız.

 Pilates İle İlgili Bilmeniz Gereken İnce Detaylar:

Pilatese başlamadan önce pilates esnasında rahatça hareket etmenizi sağlayacak spor kıyafetler giyiniz ve vücudunuzu daha iyi gösterecek spor kıyafetler kullanın. Pilates yapmadan önce pilates egzersizi ile ilgili bilgi edinin. Bunu ya bir spor hocası eşliğinde yapınız ya da yardımıyla yapınız. Aksi halde yanlış hareketler uygulayarak sakatlanmanıza yol açabilirsiniz. Pilates yapmadan önce vücudunuzu mutlaka ısıtıp öyle egzersize başlamalısınız.

Cevap Bırakın