Ruh Sağlığında Sporun Önemi

Sporun çoğu zaman insan sağlığını daha diri tuttuğu bilinmektedir ancak ruh sağlığı diğer organlara göre müdahalesi daha zor ve stres anında en fazla daralan soyut organ olarak bilinir. Spor bu olayda etkin rol oynamaktadır. Örneğin: Kolombiyalı yıldız futbolcu Cuadrado’ nun biyografisinde, küçükken babasının ona yatağın altına saklan demesi ve o anda babasının gözleri önünde öldürülmesine şahit olması çocukluğunu derinden etkilemişti.

Ruh Sağlığında Sporun Önemi

Ruh Sağlığında Sporun Önemi

Ruh Sağlığında Sporun Önemi

Yoksulluğun içinde yeni bir hayat olarak gördüğü sporu, geçmişini unutturacağı ve ailesine bakabilecek imkânı sundu Nitekim futbolcu olup ün yaptığında hem kendisi gibi yoksulluktan gelen futbolculara ümit oldu hem de nice yoksullara yardım ettiği için mutluluğa erişti. Çocukluğu babasının ölümüyle sarsılan ve ruh sağlığının kötü etkilenmesi buna karşılık futbolu ile tekrardan ruh sağlığını gidermesi için spor büyük bir şanstı.

Spor Ruhu mu? Sporcu Ruhu mu?

Spor bilinçaltında yükselen duyguları açığa çıkaran ve insanın kişisel gelişimini olumlu yönden etkileyecek bir alan olması yönünden, her açıdan insanın ruh sağlığını iyileştirme etkisi vardır. Sporcuların çoğu hayatlarını spor ile bütünleştirip performanslarıyla ruhlarını tatmin ederler. İlla sporcu olmakta gerekmez. Toplumda herhangi bir vasıf altında yaşayan bireylerin sıradanlıktan kurtulmaya çalışma isteği ile spora yönlenmesinin temel sebebi, ruhunu tatmin etme çabası ve zevkle yapmaya çalıştığı bir iş olarak görülür. Eğitim düzeyi yüksek olan ülkelerde okulda yetersiz kalan öğrencilerin çoğu aileleri tarafından spora yönlendirilir ve spora önem verilir. Bizim ülkemizde ise çoğu zaman okulda yetersiz kalan öğrenciler ya sanayide bir iş, berbere çırak vb. olarak gönderilir ya da kafası çalışmaz diye aptal damgası yer. Durum bu denli vahim olunca, ülkemiz insanlarının nasıl olurda gerçek bir sağlık  kavramını aşılanabilir ki?

Çoğu bireyin aileleri yüzünden ülke şartlarında spordan yoksun kalmaları ve özellikle ülkemiz doğusunda sürekli çalışma ihtiyacının olması; sporun önüne geçilen engeller olarak görülür. Kendi kendimizi icat edip, ruhları olan makinalar diye piyasaya çıkıyoruz. Spor  ekonomik özgürlükten önce gelmesi gerekir. Ruh sağlığımızı, maddi geçinmeye değişmemiz aslında sporun kurtarıcı yönünü ortaya çıkartır.

Spor İçin Yaşlı Vücut mu? Genç Ruh mu?

Günümüz esnafları bile halı sahalarda içlerini sarsan o geçmişteki yeteneğin, isteğin çıkmak isteğinden dolayı spora kendilerini teşvik eder. Üstelik yaşları itibariyle spor yapma iş bul diye öğüt veren de yoktur.

Ülkemizde Sadece bu vakalarla sınırlı kalmamıştır. Enerjik, deli dolu gibi kullandığımız tabirler pekte yaşlılara söylenmeyecek kelimeler diye algılarız. Bu özellikler genellikle gençler için anlam taşıdığı zannedilir. Tamamen yanlış bir yargı olup, sporun sadece vücut olarak değil, ruhen de yaşanıldığını ifade etmek gerekir.

Ruhun dinamik olması beraberinde vücudun hareket etmesi için doping etkisi yaratır dolayısıyla genç vücut spordan yoksun ise yaşlı bir ruhtan farkı yoktur. Spor ile iç içe olan ve yaşı sadece rakamlara bağlı olan bireylerin ruhunu bu denli beslemesinin verdiği etki, bir genç vücuda sahip olduğu anlamına gelir.

Bir Yanıt Bırakın