Spor Yaparken Vitamin Ve Mineral Alınır Mı?

Spor Yaparken Vitamin Ve Mineral Alınır Mı

Spor Yaparken Vitamin Ve Mineral Alınır Mı

Spor Yaparken Vitamin Ve Mineral Alınır Mı?

Belli kurallara ve tekniklere uyularak yapılan, bedensel gelişmeye yararlı, eğlenmek ve yarışmak amacı da bulunan beden hareketlerinin tümünün ortak adına spor denir. İnsanlar bu doğrultuda çeşitli egzersizler yaparlar. Bu egzersizleri yaparken kaslar belirli bir yıkıma uğradıkları için vücut gerekli besin değerlerine ihtiyaç duyarlar. Bu kişiler bunların yanında karbonhidrat, protein, yağlara da ihtiyaç duyarlar ve yaptıkları egzersiz kadarda kalori alımı yapmaları ve açığı oluşturmaları gerekir.

Kişilerin özellikle alması gereken vitaminlere gelirsek A, B, B1, B2, B3, B6, B12, Biotin, C ve E vitaminidir. A ve D, özellikle kemik sağlığı için gereklidir. B, enerji açısından oldukça önemlidir. C, Bağ dokunun yenilenmesi için gerekli olup, E, Kırmızı kan hücreleri ve dolaşım için oldukça önem kazanmaktadır.

Demir

Kaslara oksijen taşımasında görev alır. Kasların enerji üretebilmesi için oksijene ihtiyacı bulunmaktadır. Kanda bulunan demir düzeyi yetersizse kişi çabuk yorulacak ve egzersiz performansının olumsuz etkilenmesine sebebiyet verecektir. Ağır Antrenman yapan kişilerde demir eksikliğine bağlı olarak anemi hastalığı görülebilmektedir. Eğer yeterli şekilde demir alımı olmazsa kişileri büyük sağlık sorunlarına götürebilir.

Kalsiyum

Kemiklerin ve dişlerin gelişimi, kan pıhtılaşması, sinir iletimi ve kan basıncının düşürülmesi gibi işlevleri sağlamakla yükümlüdür. Yeterli miktarda alınmayan kalsiyum kişilerde osteoporoz rahatsızlığına sebebiyet verebilir. Osteoporoz ise en yaygın kemik hastalığından biridir. Bu rahatsızlıkta kemik çok çabuk kırılganlığını arttırır. Bu hastalık daha çok yaşlılarda görülebilse de ağır antrenman yapan ve yeterli düzeyde kalsiyum almayan bireylerde de görülebilir.

Genel olarak sağlık için egzersiz veya yarışma için ağır antrenmanlar yapan bireyler dengeli beslenmeli içeriği zengin olan besinler tüketmelidir. Tüketmedikleri takdirde sağlık sorunlarıyla karşı karşıya gelebilir ve kendilerini tehlikeye atmış olur.

Cevap Bırakın