Yoga Ve Pilates Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yoga Ve Pilates Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yoga ve Pilates Nedir?

Yoga, meditasyonun zihinle yapılan formu olarak tanımlanabilir. Yoga ile doğru nefes alış teknikleri öğrenilebilir bu sayede kalp atışlarının düzene girmesi sağlanır. Aynı zamanda sinir sisteminde gevşeme yaratarak bireyde strese ve sinire karşı koruma mekanizması oluşturur. Pilates ise kasları güçlendirip, esneklik sağlamak ve vücudun genel sağlığını düzenlemek amacıyla yapılan egzersizlerdir. Vücudun her parçasını çalıştırmaya yönelik hareketler içerir. Tüm bu egzersizlerin amacı zihin ve beden bütünlüğünün sağlanmasıdır.

Yoga ve Pilatesin Farkları

Yogada beden ağırlığı kullanılır. Daha çok gruplar halinde yapılan bir aktivite olmasının yanı sıra burada direnç için daha çok vücudun kendi ağırlığı kullanılır ve duruşlar arası geçişin sağlanabilmesi için bireylerin yüksek oranda konsantrasyona ihtiyaçları vardır.

Yoganın iyileştirici gücü vardır. Yapılan çeşitli araştırmalara göre zihin ve beden doğru araçlar verilir ve doğru çevre tedarik edilirse zihin ve bedenin uyum sağlamasını yoganın gerçekleştirebileceğini göstermiştir. Bedenimizin duruşundan hizalanmasına kadar yapılan her hareket tedavi edici özellik gösterir.

Pilatesin de yogaya benzer amaçları vardır. Pilates, kontrollü hareket örüntülerine sahip olması açısından yoga ile tahmin ettiğimizden çok daha benzerdir. Yoga ile aralarındaki en belirgin fark ise pilatesin mat (spora uygun dokudaki örtü) ile yapılmasının yanı sıra çeşitli aletlerle faaliyete geçirilebilmesidir. Pilateste yapılan egzersizlerin amacı, duruşu düzenlemek, karın kaslarını güçlendirmek ve bedenin dengesini ayarlamaktır.

Pilates tüm bedenin çalışmasında etkilidir. Pilates kontrolü ve kesinliği sağlayarak tüm bedenin çalışmasında etkin rol oynar. Egzersizlerde temel dayanak hareketlerin çok defa ya da hızlı bir şekilde yapılması değil doğru yapılmasıdır. Eklemlere çok yüklenmeyen bir aktivite olduğundan dolayı rehabilitasyona elverişlidir ve yaralanmalara karşı bireyi korumada rol oynar. Güç ve denge arasındaki ince çizgiyi sağlayarak bireye daha dengeli ve güçlü bir bedene sahip olma fırsatı verir.

Cevap Bırakın