Yöresel Karadeniz Sporları Nelerdir?

Yöresel Karadeniz Sporları Nelerdir?

Akarsu Sporları

Karadeniz’de özellikle Rize başta olmak üzere bu spor dalı fırtına deresinde daha Çok ilgi görür. Fırtına deresi, kaç kar dağlarında Karadeniz’e bakan yamaçlara bakan çağlayan derelerinin birleşmesiyle oluşan ve Karadeniz’deki akarsu sporu için en Önemli bir yerdir. Fırtına deresinin yaklaşık uzunluğu 57 km uzunluğundadır. Bu derede spor yapılırken iri kayalara dikkat edilmelidir. Parkuru Karadeniz’e dökülmeden önce uygun bir yerden bitirmek gerekir. Aşırı yağmur sonrası yanacak taşkınlar için dikkat edilmelidir.

Dağcılık

Doğu Karadeniz sıradağlar ile bu iş için biçilmiş kaftandır. Bu sıradağların

en yüksek olanı Kaçkar (3937 m), Türkiye’nin en yüksek 4.dağıdır. Bulut, Altın parmak, dağları da bu spor için ideal yerlerdir.

Doğa Yürüyüşü

Karadeniz Sporlarının en önemlilerindendir. Bu spor dalı basit ve zorundan bütün fırsatları size sunar. Her mevsim yapılabilecek bir spordur.

Helikopterle Kayak

Dünyanın en heyecanlı sporu olarak bilinen bu spor yakın tarihte İsviçre Alp, Kanada dağlarında yapılıyordu.2004 yılından itibaren Kaç kar dağlarında yapılmaya başlanarak turist çekmeye başlandı. Yalnız bu spor tecrübe, bilgi ve tedbir gerektiriyor.

Jeep Safari

İkizdere’den Fındıklı’ya, Rize dağlarında eşsiz manzaraları içinde dere kenarlarında araçlarla yapılan özel bir Spordur. Doğa, yürüyüş, tarih, kültür, gibi birçok şeyi bir arada yapmanızı sağlayan bir spordur.

Rafting

Yüksek debili akarsuda bir botun üzerinde ekibinizle birlikte suya batmadan belli km uzunluktaki parkuru geçmeniz gereken bir spordur. Türkiye’de daha çok Doğu Karadeniz bölgesinde yapılmaktadır. Karadeniz rafting turları size uygun olarak düzenlenmektedir. Artvin’deki Çoruh nehri bu sporseverler için bulunmaz bir nimettir. Bunun haricinde Çamlıhemşin -Ardeşen, Dik kaya- Times Köprüsü, Fırtına Köprüsü bu sporun en çok yapıldığı alanlardır.

Trekking

Karadeniz’in meşhur yaylarında yapılır bu spordur. Fırtına Vadisi, Zil Kale, Ortan Köyü, Konaklar Mahallesi güzellikleri keşfetmenize olanak sağlar. Aynı zamanda yapılan bu yürüyüş fotoğraf severler tarafından oldukça sevilir paylaşılır.

Cevap Bırakın