Aç Kalmadan Zayıflamak Mümkün Mü?

Aç Kalmadan Zayıflamak Mümkün Mü?

Kilo problemi son yıllarda karsımıza çıkan en önemli problemlerden biridir. Hareketsiz yaşam koşulları, fastfood beslenme tarzı, yanlış beslenme gibi etmenler obezite riskini artırmakta ve kilo problemlerine yol açmaktadır. Diyet programları uygulayan insanlara ise en zor gelen nokta diyetin aç kalınarak yapılması gerektiğidir. Oysa son zamanlarda yapılan araştırmalara göre kilo aç kalınarak verilmez. Tam aksine aç kaldığımızı hisseden beyin hormonları aracılığı ile hücrelere yağları tutması için sinyaller gönderir. İnsanlar kendilerini daha çok aç hissederler ve daha az kilo verirler.

Kalmadan Zayıflamak

Ağır diyet programları sağlıklı zayıflama isteyen kişileri zorlayarak diyetin devamlılığını tehlikeye düşürür. Şok diyetler ise bir anda şu kaybına yol açarak kişiye zayıfladığını düşündürürken ayni zamanda kiloları hızlı bir şekilde geri almayı sağlar. Son zamanlarda zayıflamada yeni bir trend oluşmakta. Yiyerek, tok hissederek zayıflama. İnsan vücudunun günlük performansta harcayacağı kaloriye ihtiyacı vardır. Bu kaloriyi nasıl alacağı kendi isteğine bağlıdır. Zayıflamak isteyenlerin tercihi düşük kalorili, tok tutan ama aynı zamanda doyurucu öğünlerdir. Vücut hiç bir zaman aç kalmamalı beyin ise hücrelere yağ depolama emri vermemelidir.

 

Diyet Öğünlerinde Ne Yemeli

Öğünlerde ne yemeli konusuna gelince ise uzmanlar sizi tok tutabilecek, doygunluk sağlayacak ne varsa yemenizden yana. Beyaz et, süt, yumurta, kırmızı et ve hatta tatlı öğünleriniz arasında yer alıyor. Yiyeceklerinizde yapacağınız küçük değişiklikler, pişirme şekilleri kalorileri etkileyen en önemli nedenler arasında. Örneğin, patatesi kızartma şekliniz, eti pişirme şekliniz, tatlıyı hangi öğünde ne kadar yiyeceğiniz alacağınız kaloriyi belirler. Uzmanlar bir konunun da yanlış yapıldığı hakkında insanları uyarıyor. Belli bir saatten sonra bir şey yenilmemesi aç uyumanız veya kalitesiz bir uyku geçirmeniz anlamına gelir ki buda bünyenizi zayıflatır. Uyumadan önce yiyeceğiniz tarçınlı yoğurt, tarçınlı süt ya da light peynir gibi ürünler uyurken vücudunuzun yağ yakmasına yardım eder.

Cevap Bırakın